Sanal ortamdan para kazananlara yüzde 15 vergi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir süredir üzerinde çalışılan Vergi Reformu Paketi'nde sona gelindi. Önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen pakette, sanal ortamdan para kazananlara yüzde 15 vergi kesilmesi öngörülüyor.25-09-2021 08:39

Zam ve vergilerle yeni gelir kalemleri yaratma arzusundaki AKP iktidarı, bir düzenlemeyi daha önümüzdeki günlerde tamamlamak istiyor. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bir yıla yakın süreden beri üzerinde çalıştığı Vergi Reformu Paketi’yle ilgili son rötuşlar yapıldı. Sanal ortamdan para kazananlardan vergi alınmasına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı pakete ilişkin son toplantı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığı’nda düzenlendi. Paketin önümüzdeki hafta TBMM’ye gönderilmesi ve ilk yasalaştırılacak düzenleme olması planlanıyor.

'YOUTUBER'LARA YÜZDE 15 VERGİ

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre teklifte yer alan bazı maddeler şöyle:

1 - YouTuber’lar başta olmak üzere sanal ortamda para kazanan herkesten yüzde 15 vergi kesilecek.

2 - Daha önce yapılan düzenlemeyle yayınlanan reklamlar nedeniyle vergi mükellefi haline gelen bu kişiler ayrıca vergilendirilecek.

3 - Defter tutma zorunluluğu kaldırılacak.

4 - Bu platformlarda ders verenler, Yemek programı yapanların belli bir izleyici sayısına ulaşanları izlenecek.

5 - Google veya Youtube tarafından ödeme yapılanlardan, bu ödeminin vergisi alınacak. Bu yolla Google gibi platformlardan 3 milyar lira gelir elde edenler olduğu belirtiliyor.