Şam yönetimi, Türkiye'nin askeri harekatı nedeniyle BM’deki Suriye görüşmelerini terk etti

Şam yönetimini temsil eden heyet, Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye yönelik harekatı dolayısıyla Suriye Anayasa Komitesi görüşmeleri sırasında masayı terk etti.26-11-2019 15:44

2011’den bu yana devam eden iç savaşın ardından Suriye’nin geleceği için yeni bir siyasi süreç başlatılırken, Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Suriye Anayasa Komitesi toplanmıştı. 30 Ekim’de başlayan Suriye Anayasa Komitesi toplantıları, verilen aranın ardından BM Cenevre Bürosu’nda dün devam etti.

150 kişilik Anayasa Komitesi arasından seçilen Şam yönetiminden 15, Türkiye’nin desteklediği 'cihatçı' gruplardan 15 ve Suriyeli STK temsilcilerden oluşan 15 isim olmak üzere 45 kişilik anayasa komitesi yazım kurulu üyelerinin yer aldığı görüşmelere BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen başkanlık etti.

Toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi. 

ÜÇ MADDE SUNULDU

Suriye Anayasa Komitesi Eşbaşkanı Ahmed Kuzbari, Anayasa Komitesi çalışmalarına devam edilebilmesi şartıyla komiteye, “Suriye toprakları içerisinde terörizmle mücadele edilmesi, Suriye yönelik yaptırımların kaldırılması ve Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye yönelik saldırılarının kınanması ve buna karşı ortak tavır sergilenmesi” şeklinde üç madde sundu.

Üüç maddenin Suriye’nin bağımsızlığı, birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumak amaçlı olduğunu belirten Kuzbari’nin ''Bu komitenin tamamı, Suriye halklarının yararına olan bu maddeleri kabul etmeyecekse, burada dış güçlerin yönlendirmesini görürüz'' dediği aktarıldı.

Şam yönetimi heyetine başkanlık da eden Kuzbari’nin, BM yetkililerine ''Suriye topraklarına dönük Türk işgaline karşı ortak tavır sergilenmeyecek ve bu işgal durdurulmayacaksa Anayasa görüşmelerinin temel şartı olan Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı nasıl korunacak?'' diye de sorduğu belirtildi.

MADDELER KABUL EDİLMEDİ, ŞAM YÖNETİMİ TOPLANTILARI TERK ETTİ

Bu üç maddenin Türkiye destekli gruplar tarafından kabul görmemesi üzerine ise Ahmed Kuzbari başkanlığındaki 15 kişilik Şam yönetimi heyeti toplantıları terk etti. Toplantılara devam edilip edilmeyeceğine yönelik BM’den henüz bir açıklama yapılmadı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen’in, Şam yönetimi heyetini masaya döndürmek için ikna etmeye çalıştığı bildirildi. (MA)