Salihli’de JES direnişine jandarma saldırısı: 28 gözaltı

Manisa’nın Salihli ilçesinde ÇED raporuna bakılmaksızın başlatılan JES sürecine karşı örülen direnişte, jandarma ve polisin köylülere saldırısı sonucu 28 kişi gözaltına alındı.26-08-2019 12:39

Manisa’nın Salihli ilçesinin Hacıbektaşlı mahallesinde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecine başvurmadan başlatılan jeotermik enerji santraline (JES) karşı direniş sürerken; bu sabah saatlerinde mahalleye gelen jandarma ekipleri, doğayı savunmak için kurulan sergileri dağıttı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda jandarma ve polis aracı, TOMA'lar ve robokop giysili jandarmalar eşliğinde bölgeye geldi. Yapılan görüşmelerde halk şirketin çalışmasına izin vermemekte kararlı olduğunu ortaya koyunca jandarma müdahalesi geldi. Coplar ve göz yaşartıcı gazlarla, direnen halka saldıran jandarmaya halk kol kola kenetlenerek karşı koydu. Dakikalarca süren saldırıda aralarında kadın ve çocukların olduğu vatandaşlardan yaralananların olduğu ve yurttaşlardan 28 kişinin gözaltına alındığı dile getirildi. 

Gerginliğin hala devam ettiği bölgede halk mahalle aralarına dağılmış durumda. 

'BİZİM DEĞİL SANKO'NUN DİLEKÇESİNİ DİKKAT ALDILAR'

Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, EGEÇEP Hukuk Komisyonu üyesi Av. Berna Babaoğulları SANKO Şirketinin kaymakamlığa dilekçe vererek işletme alanında güvenliği sağlamalarını ve yurttaşları bölgeden uzaklaştırmalarını istediğini belirterek, "Bizler de kaymakamlığa ve valiliğe dilekçe verdik. SANKO'nun burada yapacağını söylediği ısıtma amaçlı jeotermal sondajına dair hiçbir başvurusunun olmadığını belgeleriyle ortaya koyarak çalışmaların durdurulmasını ve tesislerin mühürlenmesini istedik. Valilik bizim değil SANKO'nun dilekçesini dikkate aldı. 
Ayrıca bölgede toplumsal bir gerginliğin olduğunu belirterek mahkemeye ivedilikle yürütmenin durdurulması için de başvurduk. Oradan da şu ana kadar bir ses yok" dedi. 

Müdahale sırasında Manisa milletvekilleri Bekir Başevirgen ile Vehbi Bakırcıoğlu ve çok sayıda yurttaşın gazdan etkilendiğini ve şu ana kadar 26 kişinin gözaltına alındığını aktaran Babaoğulları, "Beni ve mahallelinin avukatı olan Seçil Ege Değerli'yi de gözaltına aldılar. Milletvekillerinin 'onlar bizim avukatlarımız' demesi üzerine serbest bıraktılar. Durum çok gergin. Müdahale sonrası yurttaşlar mahalle aralarına dağılmış durumda" dedi.

'ÇOK VİDEO ÇEKTİ, KIRALIM TELEFONU'

Jandarma saldırı esnasında bir yurttaşın telefonunu aldı. Kayıt halindeki telefonun çektiği görüntülerde jandarmanın "Bir sürü fotoğraf video çekti, kıralım telefonu" dediği duyuldu.