Salih Müslim: Esad'la görüşüyoruz

Türkiye'nin talebiyle Prag'da gözaltına alınması sonrası serbest bırakılan Salih Müslim, "Bugüne kadar Suriye hükümeti ile yapılan tüm görüşmeler Rusya üzerinden yapıldı" dedi.03-03-2018 10:53

Çekya’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan PYD’nin eski eş başkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Suriye yönetimiyle yaptıkları görüşmelerin arka planını açıkladı. Müslim, “Rejimle bir anlaşma ya da doğrudan iletişimimiz yok. Bugüne kadarki tüm görüşmeler Rusya üzerinden yapıldı” dedi.

Euronews’e konuşan Salih Müslim, Afrin konusunda Suriye hükümetiyle doğrudan bir temaslarının olmadığını söyledi. Müslim, “Rejimle bir anlaşma ya da doğrudan iletişimimiz yok. Suriye sürekli egemenlikten bahsediyor. Bu herkes için bir öncelik. Hiçbir zaman Suriye’den ayrılacağımızı, ülkeyi böleceğimizi söylemedik fakat Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik saldırıları söz konusu egemenliğin ihlali olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

'AFRİN'DEKİ YÖNETİM ÇAĞIRDI'

Suriye hükümetinin Afrin’e güç yollama kararını da değerlendiren Müslim, “Rejimin yardıma çağrılması konusuna gelince, bu tamamen Afrin’deki yönetimin kararı. Şam yönetimine, ‘Eğer egemenliğinizi korumak istiyorsanız biz yardım etmeye hazırız’ dediler. Bazı silahlı birimler sınıra geldi fakat ciddi bir etkileri olmadı. Bunun için doğrudan rejimle irtibata geçmedik. Bugüne kadarki tüm görüşmeler Rusya üzerinden yapıldı dedi.

Müslim, Türkiye’nin operasyon için Şam ve İran ile de ‘anlaşmış olabileceğini’ öne sürerek, “Türkiye, Rusya, İran ve Şam arasında ne olduğunu bilmiyoruz. Türk hükümeti Kürtlerin demokrasi taleplerine, özellikle Suriye’de engel olmak için herkesle anlaşmaya hazır. Suriye’de siyasi çözümün bugüne dek başarısız olmasının arkasında Türkiye var. Kürtlerin Suriye’de demokratik haklarını elde etmelerini istemiyorlar. Sırf Kürtlerin talepleri yerine gelmesin diye Şam ile, İran ile ya da Rusya ile anlaşabilirler” iddiasında bulundu.

'SORULARIMIZA CEVAP ALAMIYORUZ'

Afrin operasyonuna Rusya’nın izin verdiğini savunan Müslim, “Rusya kendi oyununu oynuyor çünkü Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yaktı” dedi; şu iddiada bulundu: “Moskova- Ankara arasında bir çeşit anlaşma var. Oysa Rusya’nın misyonu bu değil. Suriye topraklarını korumaları gerekiyor. Moskova’da ofisimiz var, resmi bir ofis. Rus yetkililerle irtibat halideyiz ama bu konudaki sorularımıza cevap alamıyoruz.”