Salih Müslim: Esad'a şartlar sunacağız

Suriyeli Kürtlerin bir müzakere heyeti kuracağının açıklanması sonrasında, Salih Müslim Esad'a sunacakları iki şartı açıkladı.18-07-2018 10:02

Suriyeli Kürtlerin öz yönetim ilan edilen bölgelerin geleceğini tartışmak için Rakka yakınlarında düzenlediği konferansın yankıları sürüyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir müzakere platformu kurulacağının açıklanması sonrası, Kürtlerin görüşme şartları da ilan edildi.

ŞARTLARI NE?

PYD’nin eski eş başkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Suriyeli Kürtlerin Esad yönetimiyle müzakereye hazır olduğunu ama bazı şartlar koşacaklarını söyledi. Müslim, görüşmelere uluslararası arabulucuların katılmasını ve kendilerine bazı garantiler verilmesini istediklerini açıkladı.

‘HÜKÜMET MEDYASINDAKİ HABERLER DOĞRU DEĞİL’

Duvar'ın aktardığı habere göre Müslim, Suriye hükümeti yanlısı medyada yer alan bazı haberleri de eleştirdi. Müslim, Kürtlerin kontrol ettikleri toprakları Esad yönetimine teslim etmek üzere Şam’la müzakereye başladığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını savundu. Müslim, Suriye hükümetinin devlet medyasında doğru olmayan haberler yayınlamasının, müzakere konusundaki ciddiyetinin sorgulanmasına yol açtığını kaydetti.