Salih Müslim: ABD askerleriyle DSG birlikte çalışmaya devam ediyor

Salih Müslim, ABD yönetiminin Suriye'yi terk etmediğini belirterek, "Suriye'de ABD güçleri hala var. IŞİD hücrelerine karşı savaş sürüyor" dedi.08-10-2019 22:25

PYD Sözcüsü Salih Müslim, ABD yönetiminin Suriye'de sınır hattı dışındaki alanlarda Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile işbirliğini sürdürğünü belirterek, "Suriye'de ABD güçleri hala var. IŞİD hücrelerine karşı savaş sürüyor" dedi.

Müslim, "Deyrezzor'da, Rakka'da vs. DSG ile beraber çalışıyorlar. Ama sınırdaki güçlerini çektiler. Amerikan askerlerinin diğer yerlerden çekilmesi gibi bir şey yok." diye konuştu. 

Yerel kaynaklar da sınırdaki bazı noktalar dışında ABD askerlerinin Suriye'nin kuzeyinde faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

SÖZLER TUTULMADI

PYD Eş Başkanı olduğu dönemde Türkiye'ye gelerek yetkililerle de görüşen Salih Müslim de  ABD Başkanı Donald Trump'a tepki gösterdi.

Müslim, uluslararası koalisyon tarafından kendilerine, Suriye'den çekilmek için üç şeyin gerçekleşeceği sözünün verildiğini ancak sözün tutulmadığını belirtti:

"Amerika'yı, Suriye'ye girmesi için biz davet etmedik. Biz savaşıyorduk kendi kendimize. Onlar da hem IŞİD'le savaşacak hem de Suriye rejimiyle ilişkili olmayacak bir güç arıyorlardı. Hem bizim çıkarımıza hem de onların çıkarınaydı. Bir ortaklık oluştu, bu dört sene devam etti, birbirimize güvendik, tarihi zaferler gerçekleşti.

"Verdikleri sözler vardı. Üç şey gerçekleşinceye kadar biz buradan çekilmeyeceğiz dediler. Birincisi, IŞİD bitecek, ikincisi burada istikrar sağlanacak, üçüncüsü siyasi çözüm olacak. Bunlardan hiçbiri olmadı. IŞİD bitmiş değil, hücreler şeklinde devam ediyor. Fırat'ın batısında da IŞİD'in kontrolünde yerler var.IŞİD bitmiş değil. İkincisi istikrar da sağlanmış değil, üçüncüsü çözüm yok. Verdiğin sözü tutmuyorsun, çekiliyorsun."

'SİLAH VERDİN AMA...'

Müslim, ABD Başkanı Donald Trump'ın DSG'ye silah ve para verdiklerini belirttiği tweetini de eleştirdi: "Sayın Trump 'Para, silah verdik' diyor. Burada kaç Amerikan askeri öldü? Hiç. Biz 11 bin şehit verdik. 11 bin şehit mi yoksa senin verdiğin silahlar, paralar mı? Silahları verdin ama zaten bunları IŞİD'e karşı savaşta kullanıyoruz. Amerikalılar kaç şehit verdi? Bunu Irak ve Afganistan'la karşılaştırsın."

PYD Sözcüsü, ABD'nin Türkiye ile DSG arasında dolaylı görüşmelerin yaşandığı yönündeki iddiaların doğru olduğunu söyledi.

Müslim, son anlaşmaya DSG'nin onay verdiğini belirtti: "Evet, ABD arabuluculuk yaptı. Son anlaşma Amerikalılarla Türkler arasında oldu. Bizim DSG bu anlaşmayı onayladı. Sanki anlaşma bizimkilerle Türkiye arasında oluyor, Amerika da bunun garantisi gibi oldu. Daha önce bu, Menbiç'te de oldu. Görüşmeler, anlaşmalar vs. Amerikalılar her iki tarafla da görüşüyorlardı. Ama bunlar politik anlaşmalardan ziyade askeri anlaşmalardır. Sınır güvenlik mekanizması, Tel Abyad ile Resulayn arasındaki anlaşmadır. Bu birkaç haftadır uygulanıyor ve bizimkiler anlaşmaya dair ne gerekiyorsa yaptılar. Bizimkiler tamamen kabul ettiler."

Salih Müslim, ABD'nin kararını "ihanet, hayal kırıklığı, arkadan bıçaklama" gibi kavramlarla değerlendirmeyi tercih etmediğini, ABD'de birçok kurumun, Amerikan halkının ve sahadaki ABD askerlerinin farklı düşündüğü görüşünde olduğunu söyledi.

Bu arada BBC Türkçe'nin görüştüğü bazı yerel kaynaklar da, ABD askerlerinin sınır bölgesinden çekilmeye devam ettiğini, Suriye'nin kuzeyindeki başka alanlarda ise varlıklarını sürdürdüğünü belirtti.

'HALKIMIZI KORUMAK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPARIZ'

Salih Müslim, "Kuzey Suriye Özerk Yönetimi'nin henüz Şam'a bir çağrı yapmadığını ancak yapabileceğini" de belirtti: "Özerk yönetim böyle bir çağrıda bulunmadı ama bulunabilirler. 'Sınırı beraber koruyalım' diyebiliriz. Egemenlik için beraber bir şey yapmak istiyorsanız gelin beraber yapalım, ama eğer 'Gelin teslim olun, ondan sonrasını biz yaparız' derlerse kabul etmeyiz. Biz her zaman diyaloğa açık kaldık. Rejimle de, Ruslarla da, herkesle de… Halkımızı korumak için elimizden ne geliyorsa yaparız."

'TÜRKİYE İÇİN TEHDİT OLUŞTURMADIK'

"Kendilerinin Türkiye için hiçbir zaman bir tehdit oluşturmadıklarını" belirten Müslim, Türkiye'nin operasyonu durumunda ne yapacaklarıyla ilgili ise "Bütün gücümüzle direneceğiz" dedi.

BBC Türkçe'ye konuşan Müslim, "ABD ile bu kadar yakın ilişkiye girerek bir hata yaptığınızı düşünüyor musunuz?" sorusuna ise "Bunu bir hata (olarak)  görmüyoruz" yanıtını verdi ve ekledi: "Çünkü bu bir ortaklıktır. Biz hiçbir zaman Amerika'ya 'Bizi koru' demedik. Bizi yok etmek istiyorlardı, onların çıkarıyla bizim çıkarımız kesişti. Sen yarıda bırakıp çekiliyorsan o senin işin. Ama yıllar içinde arada bir güven oluştu. Biz kendi yolumuza devam edeceğiz. Biz örgütlü bir halkız, kendimize güveniyoruz. Önemli olan buradaki sistemi korumaktır. Şimdi bu karar değişebilir, başka bir şey de olabilir ya da başka bir ortaklığa da dönüşebilir."