Salgın sürerken AB'den kademeli 'normalleşme' planı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Covid-19 tedbirlerinin hızlı bir şekilde kaldırılamayacağını ifade ederek, "Ekonomimiz ve toplumumuz yavaş, dikkatli ve kademeli olarak açılacak" dedi.14-05-2020 00:35

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda konuştu.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle tedarik zincirlerinin bozulduğunu ve talebin çökme aşamasına geldiğini dillendiren Von der Leyen, "Daha önce ekonominin yavaşladığı dönemler yaşadık ama hiçbir zaman ekonomi son üç aydaki gibi durma noktasına gelmedi" dedi.

Von der Leyen, işlerin hızla eski haline dönmeyeceğini ve toparlanmanın zaman alacağını ifade ederek, "Ekonomimiz ve toplumumuz yavaş, dikkatli ve kademeli olarak açılacak." ifadesini kullandı.

AB ülkelerinin salgınla mücadele kapasitesinin farklı olduğunu söyleyen Von der Leyen, turizm gibi hizmet sektörü yoğunluklu ekonomileri olan ülkeler ve bölgelerin salgından çok daha fazla olumsuz etkilendiğini söyledi.

Von der Leyen, her üye ülkenin farklı mali imkânlara sahip olduğunu ve kamu desteklemelerini farklı bir biçimde kullandıklarını belirterek, bu durumun tek pazar içerisinde eşit şartlar altında rekabeti zayıflattığını ifade etti.

COVID-19 PAKETİ

Von der Leyen, planladıkları Covid-19 ekonomik kurtarma paketinin AB'nin 2021-2027 yılları bütçesine entegre olacağının altını çizdi.

Kurtarma paketinin, AB Komisyonunun üye ülkelerin güvencesiyle sermaye piyasalarına borçlanarak kuracağı bir başka mekanizma içereceğini dile getiren Von der Leyen, bununla AB ülkelerinde iklim dostu teknolojilerin, dijital alanların, stratejik yatırımların ve ekonomik reformların destekleneceğini anlattı.

SINIRLARI AÇMA ÇAĞRISI

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de "Üye ülkeleri, AB iç sınırlarını mümkün olan en kısa sürede yeniden açmaya çağırıyorum." dedi.

Avrupa'da serbest dolaşımın vatandaşların sağlığını gözetilerek, uyumlu ve sorumlu biçimde gerçekleştirilebileceğine dikkat çeken Michel, "Sınırların açılması ekonomilerimiz ve turizm için hayati önem taşıyor" ifadelerinde bulundu.