‘Salgın sahte maskelerden yayılıyor’

Tüketici Hakları Derneği Antep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, koronavirüse karşı temel tedbir araçlarından biri olan maskede asıl koruyucu kumaşın kullanılmadığını söyledi.22-09-2020 10:57

Koronavirüse maske kullanımında asli kumaş olan meltbown yerine daha ucuz maliyetli spunbond kumaşının kullanıldığını belirten Yılmaz, piyasada acil denetimlerin yapılması gerektiğini dile getirdi.

T24’te yer alan habere göre, Yılmaz 3 katlı maskelerin 1'inci ve 3'üncü katında spunbond kumaşın, 2'nci katmanında ise asıl filtre vazifesi gören meltblown isimli kumaşın kullanılması gerektiğini vurguladı.

Yılmaz, satılan maskelerin 3 katmanında da spunbond kumaşın kullanıldığını, bunun sebebinin ise spunbond kumaşın kilo fiyatının 4-5 dolar, meltblown kumaşın ise 15-16 dolar olması olduğunu belirtti.

Salgının ilk ortaya çıktığı ve maske talebinin çok arttığı mart-nisan aylarında meltblown kumaş fiyatının 35 dolara kadar çıktığını da belirten Yılmaz, “Sahte maske üretiminin temelinde yatan şey, fahiş kâr etme arzusudur.