Salgın kararlarına tepki: 'Kaç kişi ölürse ölsün' demek'

Salgın kararlarına tepki: 'Kaç kişi ölürse ölsün' demek'

Prof. Dr. Ceyhan, aşısızlara test şartının kaldırılması ve Bilim Kurulu kararlarını "Bu resmen 'Kaç kişi ölürse ölsün, Omicron ne kadar yayılırsa yayılsın' demektir" sözleriyle değerlendirdi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşısızlara yönelik test şartı kaldırılmasına ilişkin eleştirilerde bulundu ve "Bu resmen 'Kaç kişi ölürse ölsün, Omicron ne kadar yayılırsa yayılsın' demektir" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın aşısız ve aşı sürecini tamamlamayan kişilerin toplu alanlarda bulunması ve seyahat etmeleriyle ilgili genelgesinde değişiklik yapıldı. Bilim Kurulu'nun yeni tavsiye kararları doğrultusunda genelge yürürlükten kaldırılırken, 81 il valiliğine kararla ilgili yazı gönderildi.

Buna göre aşısızlara getirilen PCR testi zorunluluğu tamamen kaldırıldı. Böylece, seyahat, etkinlik, iş yeri ve okullara yönelik test zorunluluğu kalkmış oldu. Bundan böyle aşı yaptırmayan kişiler konser, sinema ve benzeri etkinliklere test yaptırmadan girebilecek.

Kararın duyurulmasının ardından, Habertürk canlı yayınında soruları yanıtlayan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, söz konusu kararları eleştirdi. 

'OMİKRONUN BU KADAR HIZLI YAYILMASINA KARŞIN TEDBİRLERİ GEVŞETEN TEK ÜLKEYİZ'

"Bunu bilimsel anlamda yorumlamak çok zor. Sürü bağışıklığı denen şeye güvenilmeyeceğini herkes biliyor artık. Benim  gördüğüm, bu kararlar bir hedef konarak alınmış kararlar değil" diyen Ceyhan, şöyle devam etti:

"Anladığım kadarıyla PCR testi kapasitesinin sonuna gelindi, vaka sayıları da test yaptıkça artıyor. Artık bu noktaya geldik. Normalde, bunu bu şekilde uygulamayan ülkeler vardı. Ama aşı şartı koyuyorlardı. Dünyada, omikronun bu kadar hızlı yayılmasına karşın tedbirleri gevşeten tek ülkeyiz.

'VAKA SAYILARI ARTACAK AMA BİZ BUNU TESPİT EDEMEYECEĞİZ'

Şu an test yapsak kesinlikle vaka sayısı 200 binin üstüne çıkar ama biz belli ki bu şekilde 60-70 binde tutacağız. Bunun sonucunda olacak şey açık. Vaka sayıları çok artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz. Çünkü öyle kararlar alındı ki... Zaten siz salgının en başında açıklanan kararlarla bu işi götürürseniz olmaz.

'KAÇ KİŞİ ÖLÜRSE ÖLSÜN' DEMEK'

Bu şu demek, 'Biz nadir nest yapacağız, vakaları tespit etmeyeceğiz.' Ama bugün açıklanan bu karar, hiçbir şekilde bilimsel olarak kabul edilebilecek bir karar değil. Bu resmen 'Kaç kişi ölürse ölsün, omikron ne kadar yayılırsa yayılsın' demekten başka bir şey değil."