Salgın günlerinde Antalya’da suya gizli zam

Antalya'da koronavirüs salgını günlerinde suya zam yapıldı. Ocak 2020’de 3,62 olan metreküp su fiyatının Mayıs ayında 3,76’ya yükseldiği görüldü.12-05-2020 14:35

Antalya'da yurttaşlar, mayıs ayı su faturalarının yüksek gelmesi üzerine şikayetlerini sosyal medyada dile getirdi.

Antalya Sokakları'nda yer alan habere göre, sosyal medya paylaşımlarının ardından 1 Ocak tarihinde 3,62 olan metreküp su fiyatının, koronavirüs salgını günlerinde 3,76’ya çıkarıldığı ortaya çıktı. 

ASAT: ZAM YOK

Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürü İbrahim Kurt ise Antalya’da su faturalarının fazla geldiği tepkileri üzerine yaptığı açıklamada “Giderlerimiz sabit ve dövize bağlı olarak artmakta, gelirlerimiz ise mart ve nisan ayında yüzde 50’ye yakın düştü. Tüm bu giderlerimize rağmen suya bir zam ve kademe uygulaması yapılmamıştır ve yapılması gündemde değildir” dedi.

2019'DA YÜZDE 20 ZAM YAPILMIŞTI

Antalya Büyükşehir Belediyesi en son 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere suya yüzde 20 oranında zam yapmıştı. Daha önce 1 metreküp su fiyatının yüzde 35’i kadar miktarda alınan atık su bedelinin ise ekim ayından itibaren yüzde 40’a çıkarıldığı ASAT tarafından açıklanmamasına rağmen sonradan anlaşılmıştı.