Salda Gölü’ne millet bahçesi için ilk kazma vuruldu

Birinci derece koruma altındaki Salda Gölü Tabiat Parkı’nda çok tepki çeken millet bahçesi yapımı için şantiye çalışmalarına başlandı.04-06-2020 13:12

“Türkiye'nin Maldivleri" olarak bilinen Salda Gölü'nde çam ağaçlarının yer aldığı alanda şantiye binası için 3 konteyner bulunurken önceki gün de duş/tuvalet kabinleri ile bungalov tipi yapıların konulması dikkat çekti. Belediyeye ait Sultan Pınarı işletmesinin de yıkım işi için ihale açıldığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Bülent Ecevit’in haberine göre, projeyi 21 milyon 770 bin lira karşılığı üstlenen Güngör Tarım İnşaat şirketi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinden normal hayata dönüş başlayınca millet bahçesi için çalışmalara hız verdi.

Daha önce 3 konteyner ile şantiye oluşturan şirket, geçen aylarda sahildeki doğal kumlu yapıyı iş makineleriyle taşıyınca büyük tepki çekmiş ve izinsiz işe başladığı için Burdur Valiliği tarafından cezalandırılmıştı.

Önceki gün şantiyede hareket başladığı görüldü. Seyyar duş/tuvaletler konuldu ve çam ağaçlarının bulunduğu sahildeki alana da bungalov tipi yapılar yerleştirildi. Yeşilova ilçesinin kaymakamı Abdülhamit Karaca, millet bahçesi çalışmalarının başlayıp başlamadığı yönündeki soruları cevapsız bıraktı.

‘MİLLET BAHÇESİYLE ALAKASI OLMAYAN TESİSİ DE YIKACAKLAR’

Yeşilova’nın CHP’li Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, “Tepkiler üzerine peyzajda bazı değişiklikler yapılmış. Yeni halini bilmiyoruz. Projenin mimarı Birsen Tanyeli telefonla bilgi verdi sadece. 27 yıl önce diktiğimiz ağaçlar vardı, onları söküp yerine çadır, bungalov vs. gibi bir alan yapacaklarmış. 1952 yılından beri belediyemize ait olan Sultan Pınarı dediğimiz bir tesisimiz var. Millet bahçesi projesiyle de bir alakası yok. Ama valilik çürük raporu var diye yıkım kararı aldı. Önümüzdeki günlerde yıkım için ihalesi yapılacakmış” dedi.