Sakarya'da taş ocağı direnişi: Halk şirketi köye sokmadı!

Hürriyet Köyü sakinleri, bugün taşocağında çalışma yapmak isteyen firma yetkilileri ve çalışanlarını köye sokmadı. 22-07-2020 21:17

Hürriyet Köyü’nde hukuki süreç devam etmesine rağmen açılmak istenilen taş ocağına karşı direnen halk, firma çalışanlarını geri yolladı.

Medya Yazar’da yer alan habere göre, taş ocağına karşı Sakarya İdare Mahkemesi’nde iki kez kazandıkları davanın itiraz süresini kaçırdıkları gerekçesiyle Danıştay tarafından bozulmasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı Hürriyet Köyü sakinleri, bugün taşocağında çalışma yapmak isteyen firma yetkilileri ve çalışanlarını köye sokmadı. 

‘TAŞ OCAĞI AÇILIRSA YAŞAM MÜMKÜN OLMAZ’

Köy girişinde toplanan köylüler, taş ocağının açılması durumunda köyde yaşamanın mümkün olmayacağını belirterek, firmaya izin vermeyeceklerini söylediler. Yıllardır direndiklerini ve direnmeye devam edeceklerini söyleyen köylülerin geri adım atmaması üzerine firma köyden ayrıldı. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı köyde herhangi bir olumsuz olay yaşanmadı.

MUHTAR: BU KÖYLÜYÜ YOK SAYMAYIN

Köy Muhtarı Abdurrahman Denizhan “Gelin bu doğaya kıymayın, bu köylüyü yok saymayın. Yetkililerden yardım istiyoruz, bu taş ocağına izin vermeyin” dedi.