Sakarya'da havai fişek fabrikasında üst üste patlamalar: En az 4 ölü, 97 yaralı

Sakarya'da bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaların ardından deprem olduğunu zanneden yurttaşlar sokaklara indi.03-07-2020 19:58

İleri Haber

Sakarya’nın Hendek İlçesi Yukarı Çalıca Köyü yakınlarında kurulu Büyük Coşkunlar Havai Fişek Tesisleri’nde 11.15 sıralarında çok şiddetli patlamalar meydana geldi. Fabrikanın kapasite raporunda 195 işçinin çalıştığı belirtiliyor.

Kentin genelinde duyulan patlamada gökyüzünü siyah dumanlar kaplarken, yurttaşlar ise deprem olduğunu zannederek binaları boşalttı.

Dakika dakika yaşananlar...

GÜNCELLEME 19.58

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sakarya Hendek'te havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Şu anda söndürme çalışması tamamen sona erdi" diyen Soylu, "7 kişilik bir kaybımız var, 4'ü vefat. 3'ünü de arama tarama çalışmalarına devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Soylu açıklamasında şunlaru söyledi: "Mart ayında burayla ilgili bir denetim gerçekleştirildi, patlayıcı bir madde içerdiği sebebiyle. Özellikle patlayıcı, yanıcı maddelerin üretimini yapan yerlerle alakalı bu denetimlerimiz sıklıkla devam etmektedir. Kendi adına bir prosedürü vardır. Bu prosedür aksamaksızın devam eder."

GÜNCELLEME 18.45

Patlama sonrası yakınları için fabrika önüne gelenler Evrensel'e konuştu. Patlama sırasında eşinin fabrikada olduğunu söyleyen Salih Çelik, iş güvenliği önlemlerinin alınmamasından kaynaklı daha önce de patlamalar yaşandığını ifade etti. Devletin de gerekli denetimleri yapmadığına dikkat çeken Çelik, kendisinin daha önce şikayette bulunduğunu ancak yanıt alamadığını söyledi. Çelik, işçilerin de işsizlikle tehdit edildiğini, parayla daha önceki patlamaların örtbas edildiğini dile getirdi.

GÜNCELLEME 18.00

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hendek'teki patlamanın yaşandığı yakın bölgelerde havaya karışan zehirli gazlara karşı vatandaşları uyardı.

Koca'nın Twitter'dan yaptığı açıklama şöyle:

"SAKARYA HENDEK’TE, havai fişek fabrikasındaki patlamaya yakın bölgelerde, havaya karışan ZEHİRLİ GAZLARA KARŞI tedbirli olmalıyız. En az 12 saat dolana kadar dışarı çıkılmamasını, kapı ve pencerelerin kapalı tutulmasını, klimaların çalıştırılmamasını öneriyoruz."

GÜNCELLEME 17.15

Bölgedeki kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, bugün olayın gerçekleştiği saatte mesaide 160 civarı işçinin olduğu öğrenilirken, verilen resmi rakamlarla örtüşmeyen bir tablo olduğu iddia edildi. Akıbeti belirsiz işçiler olduğu ve ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi. Öte yandan, yangının söndürülmesine rağmen kimyasal yoğunluk nedeniyle içeriye müdahalede zorlandığı aktarıldı.

GÜNCELLEME 15.52

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Şu an hayatını kaybeden 4 vatandaşımız oldu. Hastanelerimize 1'i ağır 97 yaralımız nakledildi. 16 yaralımız taburcu edildi" açıklamasını yaptı.

GÜNCELLEME 15.48

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 4 kişinin öldüğünü, 83 kişinin yaralandığını söyledi.

GÜNCELLEME 14.05

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sakarya'daki patlamada en az 2 işçinin hayatını kaybettiğini ve 73 işçinin de yaralandığını duyurdu.

GÜNCELLEME 13.45

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yaralı sayısı 56'ya yükseldiğini ve henüz bir can kaybı kaydedilmediğini duyurdu. Patlamanın neden meydana geldiğinin araştırıldığını söyleyen Kaldırım, ''İçeride 110 ton patlayıcı olduğunu tahmin ediyoruz'' dedi.

GÜNCELLEME 13.37

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır: Fabrikada 172 çalışan vardı. İlk patlama görece hafifti, onun ardından kimi işçiler tahliye edildi. Asıl büyük patlama daha sonra oldu. Patlamalar devam ediyor.

GÜNCELLEME 13.33

AFAD'dan yapılan açıklamada "Sakarya Hendek'te bulunan havai fişek fabrikasında 11.15 sularında meydana gelen kaza endüstriyel bir kaza olup, yetkililerden alınan bilgiye göre söz konusu fabrikada herhangi bir radyasyon kaynağı bulunmamaktadır. Ekiplerimiz tarafından ölçümler sürekli yapılmakta ve konu takip edilmektedir" denildi.

GÜNCELLEME 13.27

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yaralı sayısının 50'ye yükseldiğini ve can kaybının olmadığını duyurdu.

GÜNCELLEME 13.15

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından açığa çıkan dumanla ilgili "Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz" diyerek vatandaşları uyardı. Kınık'ın açıklaması şöyle:

''Sakarya Hendek'te patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor. Yoğun duman varsa kapı eşiklerine ıslak havlu koyulabilir. Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz.''

GÜNCELLEME 13.08

İlk belirlemelere göre Sakarya'daki patlamada ulaşılan 3’ü ağır 11 işçi hastaneye kaldırıldı.

GÜNCELLEME 12.39

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım: Fabrika'da 200'e yakın işçi çalışıyor. 10 vatandaşımız kendi gayretleriyle fabrikadan çıkarak hastaneye kaldırıldı.

---------------------------------------------------------

İLK AÇIKLAMALAR

BELEDİYE BAŞKANI: PATLAMALAR DEVAM EDİYOR

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, "150-200 civarında çalışanı olduğu söyleniyor. Ambulans ve itfaiye dışında kimseyi almıyorlar. Net bir bilgim yok. 3-4 yıl önce de patlama yaşandı. Aynı fabrikada oldu. Ölen olmamıştı. Patlamalar hala sürüyor. Olay yerine 300 metre mesafedeyim. İlk baştaki kadar güçlü olmasa da patlamalar sürüyor. Tüm ekipler şu an burada. Hendek ilçesine 16 kilometre mesafede bir tesis" dedi.

SAKARYA VALİSİ: İÇERİDE YAKLAŞIK 150-200 İNSAN VAR

Sakarya Valisi Kaldırım, "Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var" açıklaması yaptı.

HASTANELER ALARMA GEÇİRİLDİ

Sakarya’da Devlet Hastanesi kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, çevre ilçe hastanelerinin de alarma geçirildiği, tedbir olarak yoğun bakım servislerinin de hazırlatıldığı ifade edildi.

SAKARYA BELEDİYE BAŞKANI: YARALILARIMIZI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sakarya Belediye Başkanı, "Vahim bir tablo var. Yaralılarımızı çıkarmaya çalışıyoruz. Hala patlamalar devam ediyor. Düzce ve Kocaeli'den yardım istedik, bütün ekiplerden yardım istiyoruz" dedi.

--------------------------------------------

AYNI FABRİKA'DA 2009 VE 2014'TE DE PATLAMA OLMUŞTU

Sakarya’nın Hendek ilçesinde üst üste patlamaların meydana geldiği Büyük Coşkunlar Havai Fişek Tesisleri’nde 2009'da da büyük bir patlama meydana gelmişti. 18 Ağustos 2009'da meydana gelen patlamayla birlikte fabrikanın bir bölümü çökmüş, fabrikanın laboratuvarında çalışan 42 yaşındaki Mehmet Arıcı ise hayatını kaybetmişti. Patlamada 37 işçi ise yaralanmıştı.

2014 yılındaki patlamada ise 1 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

FİRMA MÜSİAD ÜYESİ

Firma aynı zamanda Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyesi. Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın Yönetim Kurulu Üyesi olan Yaşar Coşkun da, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı olarak görev yapıyor. Firma sahiplerinin aynı zamanda AKP’li isimlerle de yakın ilişkileri bulunuyor.

'AVRUPA'NIN EN GÜVENLİ FABRİKASINI KURDUK' DEMİŞTİ!

Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın Yönetim Kurulu Üyesi olan ve MÜSİAD Sakarya Şubesi'nin başkanlığını yürüten Yaşar Coşkun, geçen yıl Bizim Sakarya Gazetesi'nde geçen sene yayınlanan 'Soru Yağmuru' başlıklı söyleşisinde, bugün patlama yaşanan fabrika için ''Avrupa'nın en güvenli ve en büyük havai fişek fabrikasını kurduk" demişti.