Sakarya'da 'kuş gribi' alarmı: 700 bin tavuk telef oldu

Sakarya’daki bir tavuk çiftliğinde yaklaşık 700 bin tavuk telef olurken, yetkililerin tavuk ölümlerinin sebebinin ''kuş gribi'' olmasından şüphelendiği öğrenildi.02-05-2020 10:45

Sakarya’daki bir tavuk çiftliğinde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı yaklaşık 700 bin tavuk telef oldu. Bölgedeki diğer işletmelerde de etkisini göstermeye başlayan hastalıkla ilgili bakanlık çalışmaları sürerken, tavuk ölümlerinin sebebinin ''kuş gribi'' olmasından şüpheleniliyor.

Kaynarca ilçesinin merkezinde bulunan bir tavuk çiftliğinde tavuklarda hastalık ortaya çıktı. Et tavuğu yetiştiren özel işletmede görülmeye başlanılan hastalık nedeniyle yaklaşık 700 bin tavuğun telef olduğu bildirildi.

TESİS KARANTİNAYA ALINDI

Sözcü’den Erhan Kaytanbay’ın haberine göre; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen veterinerler tavuklardan numune aldı. Yetkililerin ilk örnekler alınarak laboratuvarda inceleme altına alınan hastalığın ilk gün çıkan belirtilerinin ardından hayvanlara bulaşmaması için tesis karantina altına alındı. Türkiye’nin en büyük tavuk merkezlerinden biri olan Kaynarca’da bu olay büyük bir panik yaşanmasına neden oldu.

İşletmede hastalık sebebiyle 700 bin tavuğun tamamı yetkililerce öldürüldü. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan henüz resmi bir açıklama gelmezken, hastalığın “tavuk bebası” bir diğer adıyla Avian Influenza (kuş gribi) olabilme ihtimali üzerinde duruluyor.

Henüz konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama yapılmasa da Kaynarca’da yaşanan tavuk ölümleri nedeniyle 1 milyona yakın tavuğun bu hastalık nedeniyle telef edilmek zorunda kalınacağı, bu rakamın da artmasından endişe duyulduğu bölgeden gelen haberler arasında.

KUŞ GRİBİ NEDİR?

Kuş gribi, evcil ve yabani kanatlılar ile memeli hayvanların çoğunda solunum ve sindirim sistemine ait belirtiler gösteren, ölümle sonuçlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır.

Hasta tavuklarda yüksek bulaşıcılığı olan bu hastalık ilk kez 1878 yılında İtalya’da tespit edilmiş ve “tavuk vebası” olarak adlandırılmıştır.

Hastalık etkeninin bir virüs olduğu 1901 yılında ortaya konulmuş olmasına karşın, etkenin memeli influenza A virüsleri ile ilişkili olduğu ancak 1955 yılında gösterilebilmiştir. Hindilerde ise ilk izolasyon 1963 yılında Kuzey Amerika’da yapılmıştır.