Sahte polis kimliğiyle adliyeye girmeye çalışırken yakalanan şüpheli adli kontrolle serbest bırakıldı

Sahte polis kimliğiyle adliyeye girmeye çalışırken yakalanan şüpheli adli kontrolle serbest bırakıldı

Şüphelinin, cezaevinden izinli olarak çıktığı ve vasilik işlemlerini halletmek için adliyeye geldiğini söylediği bildirildi.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’na sahte polis kimliği ve rozetiyle girmeye çalışırken yakalanan 39 yaşındaki şüpheli Emrah Şimşek, hakkında imza şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı. Şimşek'in birçok suçtan kaydı olduğu, cezaevinden izinli olarak çıktığı ve vasilik işlemlerini halletmek için adliyeye geldiğini söylediği öğrenildi. 

Olay Kartal’da bulunan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nda geçen günlerde meydana geldi. İddiaya göre şüpheli Şimşek, X-RAY kontrolünden üzerini aratmadan geçmek isterken özel güvenlik görevlilerine '‘Polisim'’ diyerek kendini tanıttı. Şimşek, kimliğini ibraz etmesini isteyen güvenlik görevlisine polis rozetini ve kimliğini gösterdi fakat tedirgin hareketlerinden şüphelenen güvenlik görevlisi tutanak tutarak durumu adliye polisine bildirdi. Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü Anadolu Adliyesi Polis Merkez Amirliği’ne götürülen Şimşek'in sahte polis kimlik kartı ve rozeti ile engelli kart tipi olan ücretsiz taşıma kartı tespit edildi. Polis, şüphelinin üzerinde çıkan kartlara el koydu.

CEZAEVİNDEN İZİNLİ OLARAK ÇIKMIŞ

Şimşek'in emniyetteki ifadesinde "Rize Kalkandere Cezaevi'nden izinli olarak çıkarak vasilik işlemlerini halletmek amacıyla İstanbul Anadolu Adalet Sarayına geldim. Adliyeye C Blok Zemin kat giriş kapısından giriş yapacağım sırada cüzdanım içerisinde bulunan kendime ait Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanını gösterirken kapıda görevli özel güvenlik görevlisi cüzdanım içinde bulunan polis rozeti ve polis kimlik kartımı da gördü. Özel güvenlik görevlisi bana ‘Bu sahte’ dedi. Ben de sahte olduğunu doğruladım ve renkli fotokopi olduğunu söyledim. Bunu söylemem üzerine kimliğimin doğruluğunu teyit etmek amacıyla giriş kapısına polis memuru çağırdılar. Akabinde beni özel güvenlik görevlileri İstanbul Anadolu Adalet Sarayı Polis Merkezine getirdiler" dediği öğrenildi.

ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından savcı karşısına çıkarılan şüpheli Emrah Şimşek, ifadesinin alınmasının ardından adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimlik şüpheli Şimşek hakkında 'Resmi belgede sahtecilik' suçundan imza şeklindeki adli kontrol tedbirlerinin uygulanarak serbest bırakılmasına karar verildi. (DHA)

DAHA FAZLA