Sahte Covid-19 raporu düzenleyen üç kişi tutuklandı

Sahte Covid-19 negatif raporu düzenleyen üç kişi tutuklandı. Suç şebekesi üyelerinin kişilerden aldıkları sürüntü örneklerini çöpe attıkları aktarıldı.28-02-2021 18:43

İstanbul'da sahte Covid-19 raporu düzenledikleri suçlamasıyla gözaltına alınan 12 şüpheliden 3'ü tutuklandı. Şüphelilerin rapor için 150 ile 300 dolar arasında para aldıkları belirlendi.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kent genelinde yurt dışı bağlantılı sahte Covid-19 raporu düzenleyen suç şebekesine yönelik çalışma başlattı. Polis, yaptığı çalışmanın ardından suç şebekesinin lideri olduğu öne sürülen ve milyonlarca takipçisi olan sosyal medya fenomeni N.M. olduğunu tespit etti.

SÜRÜNTÜ ÖRNEĞİ ÇÖPE ATILIYOR

Şebeke yöneticisi M.T'nin ise beyaz önlük giyip, doktor rolü yaparak Covid testi yaptırmak için gelen kişilerden sokakta veya turizm acentesi içerisinde sürüntü örneği aldığı, kişiler uzaklaşınca örneği çöpe attığı anlar polis kamerasına yansıdı.

SAHTE NEGATİF RAPOR 150 - 300 DOLAR ARASINDA DEĞİŞİYOR

Suç örgütünün, sahte Covid-19 test sonuçlarını online olarak kare kod sistemiyle teyit alınabilmesi amacıyla bir web sitesi kurdukları, müşterilere sahte negatif rapor çıkardıkları, bu sahte raporun kare kod ile doğrulanması yapılmak istendiğinde yine aynı web sitesine yönlendirilerek teyit yapılabildiği, raporlarda Sağlık Bakanlığının amblem ve başlıklarının gerçek bir raporda olması gerektiği gibi dizayn edildiği, imza ve kaşe kısmında aktif olarak görev yapan doktor isimlerinin kullanıldığı belirlendi.

Şüphelilerin rapor için 150 ile 300 dolar arasında para aldıkları belirlendi.

Polis, İstanbul'da 8 adrese düzenlediği operasyonda aralarında örgüt lideri olduğu öne sürülen N.M'nin de bulunduğu 12 şüpheliyi yakalandı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, cep telefonları ile test kitleri, binlerce sahte Covid-19 raporu ve yabancı şahıslara ait pasaport fotokopileri ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3'ü tutuklanırken, 9'u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.