Sahilde torbalarca tıbbi atık tespit edildi!

İnsan sağlığı için çok ciddi tehlike barındıran tıbbi atıkları tespit eden CHP'li vekil Yavuzyılmaz, konuyu Meclis'e taşıdı. Yavuzyılmaz verdiği önergede Çevre ve Şehircilik Bakanı'na bazı sorular yöneltti.02-05-2019 16:30

Zonguldak’ın Kozlu ilçesi sahilinde torbalarca tıbbi atık tespit edildi. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Yılmaz, verdiği önergede “İnsan sağlığını ve doğayı tehdit eden, içinde pek çok mikrop, hastalık ve virüs barındıran bu tıbbi atıklar salgın hastalığına neden olacak kadar büyük bir tehlike arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, CHP’li vekil Yavuzyılmaz, Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde sahil boyunca yaptığı incelemede torbalarca tıbbi atık atıldığını tespit etti.

‘ÇOK VAHİM’

Konu hakkında bir soru önergesi vererek, sahilde yaşanan skandalı TBMM gündemine taşıyan CHP'li Yavuzyılmaz'ın tespitleri şöyle:

“Halkın piknik yaptığı, balık tuttuğu, denize girdiği, çocukların uçurtma uçurduğu evcil ve sokak hayvanların dolaştığı kumsal hattı boyunca yerlerde her biri kullanılmış, yüzlerce şırınga, tıbbi atık, binlerce iğne, kan torbası, serum kordonları, ilaç ve serum şişeleri, kesici ve delici tıbbi aletler olduğunu tespit ettim. İnsan sağlığını ve doğayı tehdit eden, içinde pek çok mikrop, hastalık ve virüs barındıran bu tıbbi atıklar salgın hastalığına neden olacak kadar büyük bir tehlike arz etmektedir. Kullanılmış iğne uçlarının bile özel kutularına konulmamış halde yerlerde bulunması çok vahimdir.”

ÇEVRE BAKANI KURUM’A SORULAR

Kumsala saçılan tıbbi atıklarla ilgili bir an önce yetkili kurumların gereken önlemleri alması gerektiği çağrısı yapan CHP'li Yavuzyılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti:

“Zonguldak'taki tıbbi atıkların toplanması ve imhası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kontrol edilmekte ve denetlenmekte midir? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Zonguldak'taki bu tıbbi atık tehlikesi ile ilgili 2000 yılından itibaren bir ihbar alınmış mıdır? Alınmışsa ihbar ile ilgili bir saha veya laboratuvar çalışması yapılmış mıdır?”