Şahap Kavcıoğlu: Dolardaki yükseliş için zemin yok

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 'cari açıktaki azalma ve TL mevduatlardaki artış'ı gerekçe göstererek dolardaki yükseliş için zemin olmadığını savundu.28-09-2021 09:17

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası yeniden yükselişe geçerek rekor kıran dolar, 8.89 liraya kadar çıktı. MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise, eylül ayında dolarda yaşanan yükselişin yarısından fazlasının Amerikan Merkez Bankası kararları ve Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarıyla ilişkili olduğunu savundu.

"DOLARDAKİ YÜKSELİŞ İÇİN ZEMİN YOK"

Karar sonrasında Türkiye'den bir miktar yabancı sermaye çıkışı yaşandığını, bu tutarın 2 milyar dolar civarında olabileceğini söyleyen Kavcıoğlu; bununla birlikte dolarda hızlı bir yükseliş için zemin olmadığı düşüncesinde. Gerekçesi ise cari açıktaki azalma ve TL mevduatlardaki artış.

T24'ten Barış Soydan'a konuşan Kavcıoğlu, göreve geldiği mart ayından bu yana Türk Lirası mevduatların yaklaşık 225 milyar TL arttığını ve bunun uygulanan para politikasına duyulan güvenin sonuçlarından biri olduğunu söyledi.

Cari açığı ise bu yıl 15 ila 20 milyar dolar civarında tuttuklarını belirterek geçmişte Türkiye'nin 70 milyar dolara ulaşan cari açık rakamları gördüğünü belirten Kavcıoğlu, Türk Lirası'nın yaz aylarında dolar karşısında değer kazanmasında bu iki gelişmenin önemli etkisinin olduğunu savunudu.

"PARA POLİTİKASI ENFLASYONU İNDİRMEYE YETMEZ"

Kavcıoğlu, Merkez Bankası'nın para politikasının enflasyonu tek başına indirmeye yeterli olmadığını, özellikle gıda fiyatlarına para politikasının etki etmesinin çok zor olduğunu da söylerken,  enflasyonla mücadeleyi sürdüreceklerini ama özellikle gıda fiyatları için sadece Merkez Bankası'nın değil tüm kesimlerin sorumluluk üstlenmesi gerektiğini ifade etti.