Sağlık sendikalarından, 'Beştepe'de her gün test yaptırıyoruz' diyen İbrahim Kalın'a: 'Biz düzenli test isteyince 'yapılamaz' dediniz!'

Sağlık sendikaları, sağlık emekçilerine düzenli test yapılması taleplerinin iktidar tarafından reddedilmesi sebebiyle 'Cumhurbaşkanlığı ekibine ger gün test yaptırıyoruz' diyen İbrahim Kalın'a tepki gösterdi.15-10-2020 08:39

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle her geçen gün daha fazla sağlık emekçisi hayatını kaybederken, sağlık sendikaları, “Her gün Covid-19 testi yaptırıyoruz” diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a tepki gösterdi.

Hükümetin sağlıkta dahi lüks ve şatafat içinde olduğunu vurgulayan Genel Sağlık-İş Başkanı Zekiye Bacaksız, “Sağlık çalışanlarına düzenli test yapılmasını istiyoruz. 3 günde 1 periyodik test yapılabilir. Bu yapılamıyorsa hiç değilse haftalık yapılmalı. Ama bunu söyleyince ‘yapılmaz’ dediler. Görüyoruz ki her şey kendilerine. Her türlü lükse ve şatafata devam ediyorlar. Eşitlikçi bir test politikaları bile yok. Bu AKP iktidarının her zaman kendini önceleyen, kendi çıkarlarını düşündüğünü gösteren bir durumdur” eleştirisinde bulundu.

‘VİRÜSE YAKALANAN ARKADAŞLARIMIZIN SORUMLUSU İKTİDAR’

Cumhuriyet'e konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden ise “110 arkadaşımız virüsten yaşamını yitirdi. En az 40 bin arkadaşımız virüse yakalandı. Bu kendine her gün test yaptıran ama sağlık emekçilerine test yaptırmayan iktidarın sorumluluğudur” dedi. 

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanlığı sağlık ekibinin "bir devlet başkanı nasıl korunur" noktasında iyi bir sınav verdiğini savunan İbrahim Kalın, "Allah nazardan saklasın çok iyi bir sınav verdik. İşte gördünüz birçok devlet başkanı, bakanları yakalandılar. Yani bunun şakası yok" demiş ve Beştepe'de cumhurbaşkanlığı ekibine her gün Covid-19 testi yapıldığını söylemişti.