Sağlık karaborsada: 'Parayı veren Covid-19 testini yaptırır'

Sağlık Bakanlığı'nın özel hastaneler ve laboratuvarların 250 TL karşılığında Covid-19 testi yapabileceği izni vermesinin hemen ardından Ankara'nın bir çok noktasında, 365 TL'ye test yapıldığına dair ilanlar asıldı.05-09-2020 15:19

Sağlık Bakanlığı'nın özel hastaneler ve özel laboratuvarlar hakkında ‘Kişilerin talepleri üzerine yapacağı Covid-19 testi” için toplam 250 TL ücret alabilmesini sağlayan açıklanmasının ardından, Ankara'nın bir çok noktasında 365 TL'ye test yapıldığına dair ilanlar asıldı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre Ankara'nın Çankaya İlçesine asılan ilanlarda ‘Covid-19 testi. 3 saat sonra kesin sonuç. Yurt dışı çıkış onaylı ve 365 TL’ ifadelerine yer verildi. İlanda numarası yer alan alan telefonu yanıtlayan kişi, “PCR testi yapıyoruz. Yurtdışına çıkışlar için de 48 saat geçerli. Laboratuvar ortamında, doktorların ve hemşirelerin gözetiminde burundan örnek alıyoruz. Test fiyatını da 365 TL’den 300 TL’ye düşürdük” dedi.

'HASTANELERDE SIRA OLUYOR, YARDIMCI OLUYORUZ'

Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği fiyatın üzerinde bir tutar talep edilmesiyle ilgili açıklama yapan ilan sahibi hastanelerde yaşanan sıra sorununa değinerek, “Burası Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı bir laboratuvar. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği 250 TL’lik ücret devlet kurumları için geçerli. Test yaptırmak isteyen çoğu kişi Ankara Şehir Hastanesi’nde sıra sorunu yaşıyor ve biz de bu sorunu çözmek için böyle bir sistem geliştirdik, yardımcı oluyoruz. Test yaptırılan yerde sıkıntı, yüklenme fazla olduğu için böyle bir yol izledik. Bugüne kadar 100- 120 kişiye test yaptık. Test yaptırmak isteyenler için randevu oluşturuyoruz ve sıra beklemeden hemen test yaptırabiliyorlar” dedi.

Öte yandan ilan sahibinin  testleri yaptıklarını söylediği laboratuvarın yetkilileri ise yaptıkları açıklamada “Bu olayın bizimle uzaktan ve yakından ilgisi yok. Hukuki süreç başlatacağız. Sağlık Bakanlığı 250 TL ücret belirledi ve bu belirlenen ücretten 1 TL dahi fazla ücret alamayız” dedi.