Sağlık emekçilerinin hayat standartları günden güne kötüleşiyor

CHP'li Gamze Taşcıer'in Meclis'e sunduğu araştırma önergesiyle sağlık emekçilerinin hayat standartlarının ve meslek memnuniyetlerinin artırılması için yapılabileceklerin araştırılmasını talep etti.11-08-2019 10:28

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Meclis Başkanlığı'na sunduğu önergeyle sağlık emekçilerinin hayat standartlarının ve meslek memnuniyetlerinin artırılması için yapılabileceklerin araştırılmasını talep etti.

Taşcıer, Memur-Sen’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası’nın yaptığı araştırmaya göre, sağlık emekçilerinin yüzde 60’ının fırsatları olsa meslek değiştireceklerini ifade etti.

Birgün'den Burcu Cansu'nun haberine göre Taşcıer, 6 bin 694 sağlık emekçisinin katılımıyla yapılan anketin verilerini şu şekilde paylaştı:

“-Yüzde 91,4'ü kredi kartı kullanıyor ve kart kullananların ancak yüzde 53,8'i borçlarını düzenli olarak ödeyebiliyor. Yüzde 42,1'i borçlarının sadece asgari tutarını ödeyebiliyor.

-Yüzde 4,1'lik kesim kredi borcunu ödeyemiyor. Çalışmaya göre sağlık çalışanlarının hayat standartları her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

-Sağlık çalışanlarının mutsuz olmasının nedenleri arasında uzun çalışma saatleri de yer alıyor.

-Ankete katılanların yüzde 74,4 mesleğini severek seçtiğini belirtirken, mesleğe adım attıktan sonra karşılaşılan yoğun çalışma süreleri neticesinde meslekten soğumanın gerçekleştiğini belirtiyor.”

'AŞIRI YOĞUN VE UZUN ÇALIŞMANIN ETKİLERİ TESPİT EDİLMELİ'

Taşcıer, sağlık çalışanlarının yarıdan fazlasının mesleklerinden soğumalarının altında yatan nedenlerin kapsamlı olarak ortaya çıkarılması, sağlık emekçilerinin üzerindeki aşırı yoğun ve uzun çalışma saatlerinin etkilerinin tespit edilmesi, sağlık alanında beliren istihdam yetersizliğine karşı atılabilecek adımların belirlenmesini talep etti.