Sağlık emekçilerini koronavirüs değil, çalışma koşulları öldürüyor!

Koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin sayısı 80'e yaklaşırken, ölümlerin nedeninin düzensiz ve uzun süreli çalışma koşulları olduğu ifade ediliyor.08-09-2020 08:54

Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybeden sağlık emekçilerinin sayısı her geçen gün artıyor. Salgın koşullarında güvencesiz ve uzun süreli çalışma saatleri altında çalışan sağlık emekçileri, bir yandan Covid-19'la mücadele ederken bir yandan da çalışma koşullarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor.

BirGün'den Yaren Çolak'ın haberine göre, Damar Cerrahisi Uzmanı ve Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Federasyonu (UİSFED) Başkanı Op.Dr. Nazan Bitir vaka sayılarında ciddi artış olduğunu kaydederken, sağlık çalışanlarının salgına karşı alınmayan tedbirler nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Bitir “Salgın süreci kontrolden çıktı, ne yazık ki ilkbahardaki pandemi günlerini arar olduk. Hastaneler doldu, hatta taştı demek yetersiz kalır. Başta tüm hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanları hastanelerde pandemi gereklilikleri olarak son derece tehlikeli ortamlarda ve insan gücünü kat be kat aşan programsız, düzensiz koşullarda çalışıyor ve bu sebeple de ölüyorlar” şeklinde konuştu.

'PANDEMİ ÇALIŞMA DÜZENLERİ OLUŞTURULMALI'

Sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını 'akıl dışı' olarak nitelendiren Bitir, "Hekimlerin pandemi çalışma düzenine geçmeleri havuz nöbeti uygulaması ile sağlanmalı, Her 24 saat nöbet sonrası asgari 72 saat dinlenme süresi sağlanmalı ve tüm sağlık çalışanları için benzeri pandemi çalışma düzenleri oluşturulmalıdır. Bir hekimin hem pandemi hastanesi yoğun bakım ve servislerinde görev yaparken, hem de kendi kliniğinde branş hekimliğine ve ameliyat poliklinik vb. hizmetlerine devam etmesi akıldışı bir uygulamadır” ifadelerini kullandı.

'İHMALLER YÜZÜNDEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ'

Bitir ayrıca "Artık ihmaller nedeniyle ölmek istemiyoruz" derken şu ifadeleri kullandı:

“Kısa bir süre sonra üç beş kuruş değil kilo ile altın bile verseniz çalışabilecek sağlık çalışanı bulamayacaksınız. Artık kötü çalışma koşulları, kötü yönetim ve ihmal sebebiyle ölmek istemiyoruz. Bizi Covid-19 değil, çalışma koşulları öldürüyor."

Bitir son olarak “Biz ölünce sizlere şifa verecek kimseyi bulamayacaksınız. İş Sağlığı ve Güvenliği ekipleri ile eğitim ve denetim birimleri tüm ekipmanların dağıtımı kullanımı konusunda sıkı denetim yapmalı ve koşulların hızla pandemi gereklilikleri standartlarına ulaşması temin edilmelidir" dedi.