Sağlık Bakanlığı vaka sayılarını halkla değil DSÖ ile paylaşacak!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayada, gizlenen vaka sayılarının halkla paylaşılmasının söz konusu olmadığı, Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacağı belirtildi.16-10-2020 19:23

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pozitif sayılarının gizlenmesine ilişkin, “15 Ekim’den sonra semptomu olmasa da kesitsel taramaları paylaşacağız” demişti. Sağlık Bakanlığı kaynakları, açıklamanın yanlış algılandığını, bu sayıların vatandaşla değil sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “15 Ekim'den sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız” dedi.

Vaka sayısının gizlendiği konusunda ciddi tartışmalar sürerken, Koca'nın işaret ettiği 15 Ekim'de açıklanan tabloda hiçbir değişiklik olmadı.

Sözcü'de yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı kaynakları yaptığı açıklamada, rakamların toplumla paylaşılmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Yapılan açıklama şu şekilde:

-Sayın Bakan geçtiğimiz hafta açıklamasında ‘kesitsel tarama’dan bahsetmişti. Kastettiği, yurt dışı çıkışlarda yapılan testler, sporculara, askerlere vb. yapılan testlerdir.

-Kesitsel taramalarda elde ettiğimiz sayıları da, bugüne kadar Dünya Sağlık Örgütü'ne gerçekleştirdiğimiz rutin bilgi akışındaki rakamların arasına dahil ediyoruz.

-Bundan sonraki süreçte, nasıl normal hasta sayılarıyla ilgili bildiriyorsak, bu kesitsel taramaların da akıbetlerini oraya bildirmiş olacağız. Ama yanlış anlaşılmasın, bu günlük tabloya dahil edilmeyecek.

-Sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşım noktasında bu sağlanacak. Şunu da vurgulamak isteriz, Dünya Sağlık Örgütü'nün bizden böyle bir talebi olmadı. Biz bu noktada şeffaflığı gün yüzünde tutmak açısından paylaşmış olacağız.