Sağlık Bakanlığı, Atatürk Havalimanı pistindeki pandemi hastanesi için 200 milyon euro kredi kullanacak

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında, Sağlık Bakanlığı'nın, Atatürk Havalimanı pistindeki pandemi hastanesi için 200 milyon euro kredi kullanacağını söyledi.27-05-2020 07:57

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugün yayınlanan ''Dersimiz nemalanma'' başlıklı köşe yazısında, Sağlık Bakanlığı'nın, Yeşilköy Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) 200 milyon euro kredi kullanacağını ifade etti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla kapatılan Atatürk Havalimanı pistinin üzerine, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle yine Erdoğan'ın talimatıyla ihale yapılmaksızın Rönesans şirketine yaptırılan Yeşilköy Çok Amaçlı Acil Durum Hastanesi pazar günü açılacak. Hastane için EBRD'den 200 milyon euro kredi kullandırılacağını ifade eden Toker, kredinin ilk 2-3 yılının ödemesiz ve 15-20 yıl vadeli olduğunu söyledi.

'YENİ DALGALARA HAZIR OLMAKTAN SÖZ EDİLİYOR'

Çiğdem Toker'in yazısındaki konuya ilişkin bölüm şu şekilde:

“Kredinin amacı, solunum cihazı (ventilatör), yoğun bakım üniteleri ile diğer acil tıbbi ekipman satın almaları için ihtiyaç duyulan finansmanı sağlamak. Yanı sıra, yoğun bakım yatak kapasitesini desteklemeye dönük olduğu da belirtilmiş. Tabii yönetenler 'Her şeyi biz yaptık' havasında olduğu için krediyi EBRD sayfasında öğrendik. Açıklamada, Covid-19 vakalarındaki olası yeni dalgalara hazırlıklı olmaktan da söz ediliyor. Kredinin borçlusu ise Türkiye Cumhuriyeti adına Hazine ve Maliye Bakanlığı olacak.”

 

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.