Sağlık Bakanlığı, aşının olası yan etkilerini açıkladı

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısının olası yan etkileri ve yan etkilere karşı neler yapılması gerektiğine dair açıklamada bulundu.15-01-2021 11:26

Sağlık Bakanlığı, internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının olası yan etkileri ve bunların görülmesi durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Bakanlık tarafından oluşturulan, koronavirüs aşısı ile ilgili detayların yer aldığı "Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu" sayfasında, aşılama sonrası görülebilecek herhangi bir yan etki durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği anlatıldı.

Bakanlığın, aşının yan etkilerini ve bunlara karşı yapılabilecekleri açıkladığı açıklaması şu şekilde:

AŞI UYGULANAN BÖLGEDE AĞRI/ŞİŞLİK/KIZARIKLIK

Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.) Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

YORGUNLUK

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

HAFİF ATEŞ, TİTREME

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

BAŞ AĞRISI

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

KAS/EKLEM AĞRISI

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

KUSMA, İSHAL

Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Covid-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır."