Sağlık Bakanlığı açıkladı: Kimler mutlaka grip aşısı olması gerekiyor?

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden kimlerin grip aşısı yaptırması gerektiğini açıkladı.02-09-2020 13:28

Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden kimlerin grip aşısı olması gerektiği konusunda bilgilendirme açıklaması yaptı.

Bakanlığın açıklamasında 65 yaş üstündekiler, enfeksiyon hastalıklarına karşı çocuklar-bebekler kadar duyarlıdır. Yaşlılar grip olduklarında hastalığı daha ağır geçirebilirler. Sinüzit, orta kulak iltihabı ve çok basit bir mikroorganizma sonucunda grip bir anda zatürre hastalığına dönüşebilir ve hayati risk taşıyabilir. Yaşlılarımızı aşısı olan enfeksiyon hastalıklarından korunmak için en önemli korunma yöntemi aşılamadır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca  grip ile hipertansiyon, astım, diyabet ve KOAH gibi hastalıkların da alevlenebileceği belirtilirken "65 yaşından ileri olan kişiler aile hekimi, dahiliye doktoru veya enfeksiyon uzmanından kendileri için uygun aşıları öğrenmeli ve aşılarını tamamlamalıdır. 65 yaşından ileri olan herkesin, senede bir kere, kış gelmeden ideal olarak eylül-kasım aylarında grip aşısı olması gerekir" denildi.

Açıklamada grip aşısını mutlaka olması gereken kişiler ise şu şekilde sıralandı:

-65 yaş ve üzerindekiler

-Kronik böbrek yetmezliği olanlar

-Kalp damar sistemi hastaları

-Şeker hastaları

-Hamileler

-Astım, kronik akciğer hastalığı olanlar

-6 ay-18 yaş arası olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler.