Sağlık Bakanı: Yaşamını yitirenlerin sayısı 92'ye yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, virüs sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısının 92'ye yükseldiğini duyurdu27-03-2020 19:50

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, korona virüsü nedeniyle 17 kişinin daha hayatını kaybettiğini, bugüne kadar vefat eden hasta sayısının 92 olduğunu bildirdi.  Fahrettin Koca, virüs nedeniyle 344 kişinin de yoğun bakımda olduğunu açıkladı.

Bakanın açıklamalarından satır başları:

"10 Mart'tan öncesine dönemeyiz. Bu tehlikeden uzak durmanın yolu yok mu? Var. Hayat tarzımızda geçici bir değişikliğe gitmeliyiz. Temas kesildiğinde virüsün önüne geçilebilir."

"Daha ileri tedbirlere ihtiyacımız var. İzolasyon prensip haline gelmeli. Hastalığı bulunduğu sınırlar içinde tecrit etmeliyiz. Sosyal hareketliliği azaltmalıyız." 

"Çalışma saatleri günleri ve tatiller düzene konmalı, sokakta geçirilecek zamanda kısıtlama getirilecek."

(Sosyal medyada tepkiye neden olan Murat Sancak'ın şirketi üzerinden koronavirüs test kiti satın almasıyla ilgili soruya yanıt) Testlere ilgili hiçbir vatandaşımızın ücret vererek yaptırmaması gerektiğini iznini de bakanlık olarak veriyoruz. Eğer pozitif bir vaka tespit edilebilirse o hastanın temas ettiği kişilere bizim bir an önce ulaşmamız gerekiyor. Yapılması doğru değil. Şahısların özewl bir kuruluşun kendi başına kit alarak bunu test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil. Gereken yapılmış olur"

Biz hangi ilde ne kadar vaka olduğunu biliyoruz. Özellikle bazı illerimiz fazla. Bu konuda değerlendirmeli yapacağız.

(Vaka sayılarının il il açıklanıp açıklanmayacağı ile ilgili soru) Daha fazla vakanın görüldüğü bölge veya iller varsa bunun için yapılması gereken önerileri de sunmuş oluyoruz. Benim herhangi bir detay vermem doğru olmaz. Cumhurbaşkanı uygun görürse kamuoyu ile paylaşır."

"Sağlık çalışanlarımızdan Kovid-19 olan olduğunu ancak sayı vermenin doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. N95 dediğimiz hekimlerin kullandığı maske, 3 milyon 615 bin tane iki gün önce bütün kurumlarımıza dağıtıldı."

"Temas ve izolasyonu sağlayamazsak birçok vatandaşımızın bu enfeksiyonu taşıması mümkün hale gelmiş olur." 

 "Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarıyla ilgili sayı vermenin doğru olmadığını ifade etmek istiyorum"

"İtalya'daki gibi bölgeden bölgeye geçişler olacağını düşünerek il il vaka ve ölümleri açıklamadık"

"Bilim Kurulu'nun kısıtlama önerilerini Cumhurbaşkanımız değerlendirecek. Şu an benim detay vermem doğru olmaz. Kendisi uygun görürse açıklamasını yapar" 

Ayrıntılar geliyor....