Sağlık Bakanı Koca'dan Reuters'a yanıt: 'Kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yok'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haberin yayınlanmasının ardından kişisel Twitter hesabından açıklama yaptı.06-08-2020 12:40

Sağlık Bakanı Koca, Reuters’ta yer alan ve Ankara ile Antep’teki hastanelerin tam doluluk oranına ulaştığı belirtilen habere yanıt verdi. Koca, iddiaların asılsız olduğunu öne sürdü.

İngiltere merkezli uluslararası haber ajansı Reuters’ta, Türkiye’deki yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin bilgilerin yer aldığı bir haber yayınlandı. Haberde, “Ankara ve Gaziantep’teki hastanelerdeki yoğum bakım üniteleri ve acil servis odaları, Covid-19 hastaları için ayrılmış durumda ve tam kapasite doluluk var” ifadeleri kullanıldı.

Haberde, son günlerde vaka sayısının artmasıyla birlikte daha sıkı denetimlerin geldiğini ve maske takmayan ya da sosyal mesafe kurallarına uymayanlara para cezaları verilmeye başlandığı hatırlatılırken, “Resmi sayılara göre 3 haftadan daha uzun bir süredir yeni vaka sayısı 1000 seviyesinin altında seyretti” denildi

TABİP ODASI BAŞKANLARI DA KONUŞTU

Haberde Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, “Yakın bir süre önce sadece bölgedeki tek bir hastanede 200 vaka kayıtlara geçti. Sağlık çalışanları arasında enfeksiyon oranı da özellikle çok yüksek. Yetkililer muhtemelen tatil sonrasındaki iki haftada bir artış öngörecek Covid-19 birimlerindeki yatak sayısını yüzde 25 artıracaklardır” dedi.

Ankara’daki Tabipler Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç ise başkentte kabaca bir hesaplama ile her gün 1000 insanda koronavirüs tespit edildiğini söylerken, “Hastalar, saatlerce sedyelerde bekliyor ya da evlerine gönderiliyor. Zatürre olanlar bile yer olmadığı için evlere gönderilebiliyor. Covid-19 için ayrılmış yataklar doldu. Eğer siz toplu taşımada insanların yan yana oturmasına izin verirseniz, fabrikalarda omuz omuza çalışmasına izin verirseniz, insanları uyardığınız zaman sizi dinlemezler” dedi.

KOCA’DAN JET YANIT

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da haberin yayınlanmasının ardından kişisel Twitter hesabından açıklama yaptı. Koca, şunları söyledi:

“COVID-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz, hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur. İddialar asılsızdır. Bu asılsız iddiaların sahipleri, hastaneler doluymuş gibi tedbir alsın. İddiaların topluma belki bu şekilde yararı olur.”