Bakanlıktan 'Yerli İlaç Kullanın' Çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, döviz kurundaki hareketliliğe bağlı olarak ilaç fiyatlandırmasına ilişkin “Muadil, ülkemizde üretilen yerli ilaçları kullanmayı tercih edin” dedi.21-08-2018 12:45

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dövizdeki hareketlilik ve ilaç fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin şu an zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Koca, eş değeri olmayan ilaçlarla ilgili herhangi bir sıkıntının bulunmadığını öne sürdü.

Habertürk'e konuşan bakan, "Avro bazında tespit edilen dönemsel uygulamalarımız, fiyatını belirlediğimiz ilaçlarımız var. Bununla ilgili olarak da sektörle belli aralıklarla zaten görüşüyoruz. Bu anlamda yapılabilecek olana hep birlikte karar veriyor ve yol alıyoruz. Şu an, depolarda herhangi bir sıkıntının olmadığını biliyoruz” dedi.

SAĞLIK BAKANI: MUADİL, YERLİ İLAÇ KULLANIN

Bakan Koca, bu süreçte özellikle hekimlerin ve vatandaşların eş değer ilaç kullanmaları konusunda daha hassas davranmalarını isteyerek, "Muadili olan, yerli ve ülkemizde üretilen ilaçların tercih edilmesi önemli" diye konuştu.

İlaç fiyatlarında bir artış olup olmayacağına ilişkin olarak da Koca, "İlaç fiyatlarında şu an herhangi bir artış söz konusu değil. Bu anlamda ilaç tedarikinde de herhangi bir sorun yaşanmamaktadır” ifadelerini kullandı.