Sağlık Bakanı Koca: Şehir hastanelerinden vazgeçmeyeceğiz

Türkiye’de Kamu-Özel Ortaklığı ile hayata geçirilen ve AKP'nin gözde şirketlerine ‘hasta doluluk garantisi’ verilen Şehir Hastanelerine ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, "Şehir hastanelerinden vazgeçmeyeceğiz" dedi.25-12-2019 12:52

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AKP iktidarının gözde şirketleri tarafından yapımı üstlenilen şehir hastanelerine ilişkin, "Bundan sonraki süreçte genel bütçeden yapıyor olsak bile, finansal model değişikliği olsa da şehir hastanelerinin yapımından, konseptinden, fonksiyonundan vazgeçmeyeceğiz." dedi.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, şehir hastaneleriyle ilgili sistematik bir karalama kampanyasının sürdürüldüğünü, malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılamadığı haberlerinin doğru olmadığını iddia etti.

Sağlık yatırımlarının en önemli ayağı olan 10 şehir hastanesinin hizmete girdiğini belirten Koca, 8 şehir hastanesinin yapımının devam ettiğini, genel bütçeden yapılması planlanan 12 hastaneden 3'ünün proje ihalesine çıkıldığını bildirdi.

Üç aylık süreçte kalan 9 hastanenin de proje ihalelerine çıkılacağını bildiren Koca, "2023'ten önce bu hastaneleri bitirmek üzere plan yaptık. Genel bütçede ona göre olacak." ifadesini kullandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ‘hayalim, sevdam’ olarak ifade ettiği şehir hastanelerinin yapımının hız kesilmeden sürdürüleceğini vurgulayan Koca, "Bundan sonraki süreçte genel bütçeden yapıyor olsak bile, finansal model değişikliği olsa da şehir hastanelerinin yapımından, konseptinden, fonksiyonundan vazgeçmeyeceğiz." diye konuştu.

‘VATANDAŞIN AMELİYATINI YAPMIYOR NOKTASINDA OLMADIK’

Ankara Şehir Hastanesinde ameliyatların durma noktasına geldiği, malzeme temin edilemediği şeklinde bir karalama kampanyasının yürütüldüğünü iddia eden Bakan Fahrettin Koca, şunları kaydetti:

"Malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılmadığı gibi bir durum asla söz konusu değil. Yeri geldiğinde malzeme fiyatlarının SUT fiyatlarından da yukarıda olduğu dönemde bile kendi global bütçemizden karşılayarak, vatandaşımızın ameliyatlarını asla yapmıyor noktasında olmadık. Ankara Şehir Hastanesinde bu anlamda malzeme olmadığından ameliyatların yapılmadığına dair bir durum söz konusu değil”