Sağlık Bakanı Koca: Öğrencilere velilerden izinsiz test yapılmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.15-09-2021 22:12

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir" dedi. Koca, pazartesi gününden itibaren çift doz aşı haritasının da paylaşılacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında son durum ve aşılamalara ilişkin video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

"Okullarımızda yüz yüze eğitimin ilk haftasını yeni okul koşullarına uyum ile geçirdik. Aldığımız tedbirler ve olası olumsuz olayların yönetimi ile ilgili algoritmalar konusundaki hazırlıklarımız uyum haftasını büyük sorunlarla karşılaşmadan yönetmemizde etkili oldu" diyen Koca, okullarda planlanan pilot taramalar ile ilgili şunları söyledi:

"Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. Velilerimiz onam formunda öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır. En kutsal emanet olan bedenimize kişinin ya da velisinin rızası dışında hiçbir işlem tesis edilmesi mümkün değildir. Konu salgın hastalık bile olsa bu böyledir."

2. DOZ AŞI HARİTASI PAYLAŞILACAK

Koca, açıklamalarında ayrıca pazartesi gününden itibaren 2. doz aşı haritasının da paylaşılacağını söyledi. Koca, "Türkiye haritası üzerinde illerimizin 1. Doz aşılanma oranlarını gösteren tablomuzu güncelliyor ve aynı haritayı iki doz aşılanma oranları ile paylaşmaya başlıyoruz. Pazartesi gününden itibaren 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız" dedi.