Sağlık Bakanı Koca, kendisine yöneltilen soru önergesine 2 yıl sonra yanıt verdi

Koca, 2019'da verilen önergeye, Fahrettin Koca, "Vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere 6 aile hekimliği birimi bulunan yeni bir aile sağlığı merkezi yapılması planlanmış ve 2020 Yılı Yatırım Programı’na teklif edilmiştir” yanıtını verdi.19-08-2021 16:34

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iki yıl önce CHP’li Ali Öztunç tarafından verilen soru önergesine yeni cevap verdi. Koca 2019’da kendisine yöneltilen soruya 2020 şartlarına göre yanıt verdi. Öztunç, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verdiği yanıt açıkça büyük bir ciddiyetsizliktir, Meclis’e ve milletin vekiline saygısızlıktır” dedi.

ANKA’da yer alan habere göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 6 Aralık 2019’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Kahramanmaraş’taki aile hekimleriyle ilgili soru önergesini 2 yıl sonra yanıtladı. Öztunç, “Daha önce yapılacağı söylenen Elbistan Mahallesi sağlık ocağı neden yapılmamıştır”, “Bu sağlık ocağının ne zaman yapılması düşünülmektedir”, “Söz konusu sağlık ocağının 2020 yatınım programına alınması yönünde bir düşünceniz var mı?” diye sordu.

‘VERDİĞİ YANIT BÜYÜK BİR CİDDİYETSİZLİKTİR, SAYGISIZLIKTIR’

Fahrettin Koca, “Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere 6 aile hekimliği birimi bulunan yeni bir aile sağlığı merkezi yapılması planlanmış ve 2020 Yılı Yatırım Programı’na teklif edilmiştir” yanıtı verdi.

2021 yılında gelen yanıtta 2020 yılına işaret edilmesini eleştiren Öztunç, “Böyle ciddiyetsizlik olmaz” dedi.

Öztunç, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Milli irade bizleri milletvekili yaptı. Bu iradeye saygı göstermek atanmış bakanların da sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verdiği yanıt açıkça büyük bir ciddiyetsizliktir, Meclis’e ve milletin vekiline saygısızlıktır. Milletvekilinin kamu adına denetim yapmasının, vatandaşın derdini ilgili yerlere taşımasının önüne geçmek istiyorlar.

Bir milletvekili soru önergesi verdiğinde Meclis Başkanlığı’nı geçmek neredeyse imkânsız. Orayı geçsen bakan ya da ilgili kurum doğru düzgün cevap vermiyor. Bu durum aslında tek adam rejiminin tıkandığının, çalışmadığının açık bir göstergesidir. Acilen parlamenter sisteme geri dönüş gerekmektedir. Sistem ağır sinyaller veriyor.