Sağlık Bakanı Koca: Çin'den getirilen ilaçlar yoğun bakımda kullanılacak

"Ankara’ya ulaşan ilaçlar, gece saatlerinde ambulans uçaklarla 40 şehre dağıtıldı” diyen Koca, yeni ilaçların yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Covid-19 hastaları için kullanılacağını söyledi.24-03-2020 17:43

Sağlık Bakanı Koca, Çin'den Covid-19 tedavisi için Ankara’ya getirilen ilaçların gece saatlerinde ambulans uçaklarla 40 şehre dağıtıldığı söyledi. Koca, yeni ilaçların yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Covid-19 hastaları için kullanılacağını bildirdi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel ise "Getirtilen ilaçlar hastalarımızda kullanılıyor" dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün duyurduğu ve Çin'den yeni tip koronavirüs (Covid-19) için getirilen ilaçlar hakkında açıklamalarda bulundu. "Ankara’ya ulaşan ilaçlar, gece saatlerinde ambulans uçaklarla 40 şehre dağıtıldı” diyen Koca, yeni ilaçların yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Covid-19 hastaları için kullanılacağını söyledi.

BİLİM KURULU ÜYESİ YAMANEL: HIZLI İYİLEŞMELER OLABİLİR

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel de konuya ilişkin DHA'ya açıklama yaptı. Prof. Dr. Yamanel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere Çin'den getirildiğini açıkladığı ilaca ilişkin değerlendirme yaptı. Prof. Dr. Yamanel, yeni tip koronavirüs tedavisinde kullanılan birçok ilaç olduğunu söyledi. Sıtma ilacı, anti viral ilaçların bunlardan olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yamanel, "Çin'den gelen ve gelecek olan ilaçlar da anti viral, yani virüsün etkinliğini azaltacak ilaçlar. Biz de Bilim Kurulu'nda bu hastalığın tedavi yöntemlerini tartışıyoruz. Bütün hekimlerimiz rehberlerden faydalanıyorlar ve Çin'den gelen olumlu sonuçları takip ediyoruz" dedi.

Bu nedenle de Sağlık Bakanlığı'nın Çin'den faydalı olduğu bilinen ilaçları getirttiğini söyleyen Prof. Dr. Yamanel, "Tedavi bakımından hiçbir sorunumuz yok şu an için. Getirtilen ilaçlar hastalarımızda kullanılıyor. İlaçlar daha yeni geldiği için henüz bir şey söylemek erken; ama bu tedavilerin sonuçları Sağlık Bakanlığımız tarafından şeffaf bir şekilde yapılacaktır. İlaçların bir kısmı geldi ve kullanılmaya başlandı. Ama şu anda daha çok yeni kullanmaya başladık. Bu ilaçların kullanımının ardından daha hızlı iyileşmeler olabilir. Etkin bir ilaç olduğunu biliyoruz" diye konuştu.