Sağlık Bakanı Koca: Aşı olanlar için sonbaharda maske takma zorunluluğu kalkabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal bağışıklığın bu yaz yakalanabileceğini söylerken, ''Bağışıklığın yakalanmasından sonra sonbaharda aşı olanların maske takma zorunluluğu kalkabilir'' diye konuştu.01-06-2021 13:05

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koca, Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatın vazgeçilmezi haline gelen maske takma zorunluluğuna ilişkin sonbaharı işaret etti.

Toplumun en az yüzde 60'ının aşılanmasıyla toplumsal bağışıklığın oluşabileceğini söyleyen Bakan Koca, ''Toplumsal bağışıklığın oluşması önemli. Aşılamayı da biz Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül dahil olmak üzere yoğun bir şekilde yapmak istiyoruz. Sonra aşı olanların maske takma zorunluluğu söz konusu olmayabilir'' ifadelerini kullandı.

'12 MİLYON DOZ BİONTECH AŞISI GELİYOR'

Gelecek hafta sonuna kadar 12 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye’de olacağını söyleyen Bakan Koca, yerli aşının eylül ayında uygulanmaya başlamasının planlandığını belirtti. Aşı sırası gelenlerin aşı olma oranının arttığını belirten Koca, takvim işlerse aşılamada haziran sonunda 20 yaşa kadar inileceğini söyledi.

Koca, ''Aşılamayı sağlayarak Eylül sonrasında okullar, üniversiteler ve yüksekokullar dahil olmak üzere normal hayata dönecek şekilde açılmasını hedefliyoruz'' dedi.