Sağlık Bakanı Koca: Anadolu'da birinci dalga devam ediyor

Bilim Kurulu'nun bugün toplanmasının ardından Bakan Fahrettin Koca görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.08-07-2020 19:50

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 salgınının İstanbul'da pik seviyesini tamamladığını ve vaka sayılarının azaldığını söyledi. Koca, "Anadolu'da 1. dalga hala devam ediyor" dedi.

Hükümetin, uzmanların uyarılarına rağmen yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisine karşı alınan tedbirleri kaldırması ve ‘normalleşme’ adımları atmasıyla, düşüşe geçen vaka sayısı yeniden yükselişe geçti. Bunun üzerine Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanma kararı aldı.

Artan vaka sayıları ve alınan tedbirlere ilişkin Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17:00’de video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

- "Dün 19 insanımızı kaybettik, umutları son ana kadar koruyan 19 aile sizce neler hissetti? Bu ölümler önlenebilir sebeplere bağlı. Covid-19'dan kaçınmak mümkün. Hastalığa yol açan virüs solunum yoluyla bulaşlıyor. Maske çok önemli bir tedbirdir, mesafe de tartışılmaz bir tedbirdir. El temizliği ise olmazsa olmaz bir kuraldır."

- "Nişan törenleri, düğünler, taziyeler, toplu taşıma araçları, sahiller, plajlar... Kalabalık yerlerde virüsün bulaştığını biliyoruz."

- "8 ilimizde asker uğurlamaları yasaklandı. Din görevlilerimiz, toplu ibadet kaynaklı merasimleri önlemek için çalışma başlattı. Düğünlerde gözlemci bulundurulması konusunda hazırlık söz konusu. Sağlık Bakanlığı, birçok bakanlık ile iş birliği içinde. Amaç tedbirlere uymayanların tedbirlere uyanları riske atmasını önlemektir."

- "Covid-19'la mücadelede kendini riske atan topluma karşı sorumluluğunu da çiğner. Konunun ahlaki bir boyutu var. Bir duruma değinmek zorundayım. Son 1 hafta içinde 81 ilimizde Covid-19 tedbirlerine uyulmadığı için 18 bin kişiye ceza kesildi. Tedbirlere uyum kendiliğinden, yaptırımsız olmalıydı. Mecburiyet olmasa bile kullanılmalıydı. Mesafe saygının şartı kabul edilmeliydi. İl Hıfzıssıhha Kurulu gereken tedbirleri alıyor."

- "Son 10 gün içinde gerileme gösterdiğimiz yerden toparlanabildiğimizi kanıtladık. Yeni vaka sayılarımız bin seviyelerinde. Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep başta olmak üzere bazı yerlerde hastalık pik seviyesine ulaşıyor. Mevcut durum Türkiye ortalamasına ilişkin genel dağılımdan çok belli şehirlerdeki artışlardan kaynaklanıyor."

- "Hastalığın tırmandığı ülkeler sonbahar için karamsar, biz de bunu hesaba katmalıyız. Mücadelede yerimizi koruyalım, terk etmişsek yerimizi yeniden alalım. 83 milyon bir olalım. Bilim Kurulu üyelerimizin selamını iletiyorum."

'İSTANBUL PİKİ TAMAMLADI'

- "İstanbul'un piki tamamladığını giderek aşağı düştüğünü görüyoruz. Ama Anadolu'daki illerimizi. Eskişehir, Ankara, Kütahya, Sakarya gibi daha tamamlamadığını ve devam ettiğini görüyoruz."

'ANADOLU'DA BİRİNCİ DALGA DEVAM EDİYOR'

- "İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir illerimizde 5. haftada piki yaptığımızı görüyoruz. Anadolu'daki illerimizde ise 14. haftada Hakkari, Kütahya, 16. haftada Bursa, Van, 17. haftada Ankara, Diyarbakır, Şanlıurfa, Ayfon'un pik olduğunu görüyoruz. Anadolu'da birinci dalga devam ediyor. "

- "Nişan törenleri, taziyeler, alışveriş merkezleri asker uğurlamaları. Açık ve ya kapalı ortak mekanlar. Tatile gidenler, tedbirlerin kendileri için olduğunu bilmelidir. Düğünlerde bir çiftin sevincine yarın korku düşürmek bile tek başına etkili olmalıdır. Cenazeler taziyeler yeni acılara sebebiyet vermemelidir. Asker uğurlamasında ne uğurlayan ne de uğurlanan risk almamalıdır. Gençlerimiz testi pozitif çıkan mehmetçikten mesuldür. 8 ilimizde asker uğurlamaları yasaklanmıştır."

KURBAN BAYRAMI

- "Bilim Kurulu toplantısında Kurban Bayramı için genel bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. İl bazında kısıtlamalar olabilir."

CAN KAYBI 5  BİN 282 OLDU

- "Türkiye'de son 24 saatte 1041 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 22 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 208 bin 938, can kaybı 5 bin 282 oldu."

- "Son 3 gün ortalamasıyla en çok vakanın görülen 7 il: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa."

- "En az vaka görülen iller: Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik."