Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Turkovac için acil kullanım onayı başvurusu yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin Covid-19'a karşı geliştirdiği Turkovac aşısı için acil kullanım onayı başvurusu yapıldığını duyurdu.25-11-2021 11:18

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında yerli aşıya ilişkin yeni bilgiyi paylaştı. 

Koca'nın açıklamasına göre Türkiye'de geliştirilen Covid-19 inaktif aşısı Turkovac için bugün itibarıyla acil kullanım onayına müracaat edildi.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Konuşmama başlamadan önce milletimiz için önemli bir müjdeyi vermek isterim. Yerli Covid-19 inaktif aşımız Turkovac bugün itibarıyla acil kullanım onayına müracaat etmiştir. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilerim.

Hiçbir vatandaşımızın tedavisini dışarıda aranmayacağı sağlık altyapısı için çalışmaya devam edeceğiz.

Sağlık çalışanlarımızın çalışma şartlarını iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Başta asistanlarımız olmak üzere doktorlarımızın nöbet yükünü azaltmak için düzenlemeler yapmaktayız.

'DOKTORLARIN SABİT EK ÖDEMELERİNİ ARTIRMAK İSTİYORUZ'

Doktorların sabit ek ödemelerini arttırmak istiyoruz. Bu konuda sayın vekillerimizin desteğine ihtiyaç var. Türkiye hızla yaşlanan bir nüfusa sahiptir. Öncelikli olarak topluma yönelik koruyucu sağlık hizmetlerine odaklanmış durumdayız.

Hastaya zamanında ulaşılması, yerinde müdahale, evde sağlık hizmetinin yaygınlaştırılması gibi hizmetlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Amacımız tüm vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerinin etkili, verimli sunulmasıdır."