Sağlık Bakanı Koca: 15 Ekim'den itibaren tüm rakamları açıklayacağız

Covid-19 salgınında “vaka” ve “hasta” ayrımı yapılarak, sayıların buna göre açıklandığını söyleyen Koca, 15 Ekim'den itibaren bütün rakamları açıklayacaklarını ifade etti.11-10-2020 14:58

İleri Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Ekim’den itibaren “vaka” sayılarının da açıklanacağını ve bu rakamların DSÖ’ye bildirileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’e açıklamalarda bulundu. Daha önce yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında “vaka” ve “hasta” ayrımı yapılarak, sayıların buna göre açıklandığını söyleyen Koca, 15 Ekim'den itibaren bütün rakamları açıklayacaklarını ifade etti.

Röportajın ilgili kısmı şöyle:

E.Ö: Dünya Sağlık Örgütü sözünü ettiğiniz raporunda ‘Rakamları uluslararası standartlara uygun bildirin’ diyor. Herkesin kanaati, Türkiye’nin mücadeleyi iyi götürdüğü şeklindeydi. Niye durup dururken vaka sayısından hasta sayısına geçtik?

F.K: Bakın orada yanlış bir algı oluşturulmak istendi. Her ülke kendi test politikasını belirliyor. Biz de Dünya Sağlık Örgütü’ne bizim test rehberimizle, test politikamızla ilgili her bilgiyi verdik. Dedik ki: ‘Semptomlu yani hastalık bulgusu olan kişilere test yapıyoruz’. Oxford’un yayımladığı, hangi ülkenin nasıl test yaptığıyla ilgili tabloda da bu görünüyor.

E.Ö: Buraya kadar sorun yok. Temmuzda ne oldu da değişti?

F.K: Temmuz ayından itibaren artık normalleşme dönemi başladı. Sınırlamalar kalktı, ülkeler arasındaki geçişler başladı. Biz de havaalanı gibi, yurtdışına gidenler gibi, cezaevinde olanlar gibi, çeşitli kesimlerde kesitsel taramalara başladık.

E.Ö: Bunun vaka ve hasta kavramlarıyla ilgisini anlayamadım.

F.K: Var. Kesitsel taramalarda semptom yok. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız.

E.Ö: Sayın Bakanım bir dakika önemli bir şey söylüyorsunuz. Yanlış anlamıyorum değil mi? Vaka diyorduk, sonra hasta dedik kafalar karıştı. Şimdi bunların hepsini açıklayacağız diyorsunuz. Ne zaman başlayacaksınız bunu yapmaya?

F.K: Bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1.5-2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları semptomu olmasa da paylaşacağız. Bunu da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildireceğiz.