Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, soru önergelerinin yüzde 93’üne cevap vermemiş

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Milletvekili Özgür Karabat’ın soru önergesine yanıt vererek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın soru önergelerinin yüzde 93’üne yanıt vermediğini ve sadece yüzde 7’sine yanıt verdiğini açıkladı.10-04-2021 19:00

CHP Milletvekili Özgür Karabat, TBMM’ye kaç soru önergesi sunulduğunu ve kaçının cevaplandığını, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a sordu. TBMM Başkanı Şentop’un verdiği yanıtta, Sağlık Bakanlı Fahrettin Koca’ya yöneltilen soru önergesi sayıları ile cevaplandırma oranları dikkatleri çekti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın soru önergelerinin yüzde 93’üne yanıt vermediğini ve sadece yüzde 7’sine yanıt verdiğini açıklayan Şentop, aynı zamanda Bakan Koca’nın, bugüne kadar kendisine yöneltilen toplam bin 868 soru önergesinden sadece 16'sına süresi içinde cevap verdiğini açıkladı. Koca’nın, 122 soru önergesine süresi geçtikten sonra cevap verirken bin 599'unu da hiç cevaplamadığını iletti.

BirGün’e yaptığı açıklamada CHP Milletvekili Özgür Karabat, “Genel olarak AKP döneminde TBMM'nin yürütmeyi denetlemekte ne kadar yetersiz kaldığını, mevcut sistemde hesap verilebilirliğin önemli oranda azaldığı açıkça anlaşılıyor. Bakan Koca’nın soru önergelerine yanıt verme oranı pandemi sürecinin şeffaf yürütülmediğinin de somut bir göstergesi. Sorulara cevap verilmemesi açıkça bir şeylerin gizlenmeye çalışıldığının kanıtı” ifadelerini kullandı.