Sağcılar sağcılara ilham veriyor: 'Atatürk Müzesi soykırım müzesine dönüştürülsün'

Yunanistan'ın sağıcı partilerinden "Yunan Çözümü", Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin "Pontus-Rum Soykırımı müzesine dönüştürülmesini" istedi. Yunanistan Tarım Bakanı da öneriye destek verdi.12-07-2020 21:33

Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934 tarihli kararının Danıştay tarafından iptal edimesinin ardından iktidarın Ayasofya’yı ibadete açmasının etkileri sürüyor. 

Yunanistan’da sağcı Yunan Çözümü Partisi, Türkiye’deki Ayasofya tartışmalarına atıfta bulunarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin “Pontus-Rum Soykırımı anısına müzeye dönüştürülmesini” istedi.

Greek City Times’ın haberine göre Yunan Çözümü Partisi'nin "Atatürk Müzesi" niteliğindeki evle ilgili çağrısı, Danıştay’ın Ayasofya kararından bir gün önce yapıldı. ”Hiçbir Türk mahkemesinin Ayasofya'nın doğal statüsünü değiştiremeyeceğini" belirten parti, "Aksine Yunanistan, Kemal'in evini Pontus (Yunan) soykırımı kurbanlarının anısına ve onuruna ait bir müzeye dönüştürebilir ve dönüştürmelidir" ifadesini kullandı.

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis de Ayasofya'nın ibadete açılmasına misilleme olarak Selanik'teki Atatürk Müzesi'nin "Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine" dönüştürülmesi önerisini desteklediğini açıkladı.