Sadece kadınlara yönelik, içinde ezan okunan AVM: 'Muhafazakar kesimin ihtiyacı var'

Kadını sosyal yaşamdaki konumundan tecrit etmeye yönelik AKP tarafından geliştirilen pembe otobüs gibi projelere bir yenisi daha eklendi. Üstelik bu proje, ezan gibi dini bir ritüeli, kadınları ve sermayeyi bir arada ele alıyor.07-05-2018 19:15

İstanbul Zeytinburnu’nda gelecek hafta, sadece kadınlara yönelik bir AVM açılacak. ‘Zeruj Port’ ismiyle açılacak olan AVM’nin tanıtımlarında yer alan “dünyanın ilk kadın ve muhafazakar AVM’si” ve “içinde ezan okunan AVM” ibareleri dikkat çekiyor.

İçerisinde 126 mağaza barındırması planlanan Zeruj Port AVM’de sadece kadın ve çocuk ürünlerinin yer alacağı, erkek giyimi ve ihtiyacına yönelik hiçbir şey bulunmayacağı belirtilirken, bu özelliği nedeniyle “Türkiye’de ve dünyada bir ilk” olduğu ifade ediliyor.

Zeruj Port’un sahibi Zehra Özkaymaz, daha önce Tekstil Port adıyla açılmak istenen AVM binasını satın aldı. İnstagram fenomeni olan Özkaymaz, lakabı olan ‘Zeruj’ adıyla oluşturduğu kimlikle düzenlediği ‘muhafazakar moda festivalleri’ ile tanınıyor.

‘MUHAFAZAKAR KESİMİN İHTİYACI VAR’

“Kadınların rahat bir şekilde alışveriş yapması için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini” söyleyen Özkaymaz, özellikle “muhafazakar kesimin bu türden bir AVM’ye ihtiyacı olduğunu” dile getiriyor.

MALEZYA ÖRNEĞİ REFERANS ALINMIŞ!

Malezya’da sadece kadınlara hitap eden ürünlerin yer aldığı bir çarşı var ama Zeruj Port, kadın teması ve AVM özelliğiyle tüm bunlardan ayrı bir yerde duruyor” diyor.