SADAT'tan Kılıçdaroğlu açıklaması: "Bizi hedef haline getirdi"

SADAT'tan Kılıçdaroğlu açıklaması: "Bizi hedef haline getirdi"

Kılıçdaroğlu'nun SADAT önündeki açıklamalarının ardından iki ayrı açıklama yapıldı.

SADAT Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, Kılıçdaroğlu'nun SADAT önünde yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Ticari bir şirket olduklarını savunan Tanrıverdi, "Bir şirket ve yöneticileri, ana muhalefet lideri tarafından saldırıların hedefi haline getirilmiştir" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bugün İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde bulunan Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye (SADAT) giderek açıklamalarda bulunmuştu. Kılıçdaroğlu, kurum önünde yaptığı açıklamada, "Burası terörist yetiştiren bir kurumdur. SADAT bir paramiliter kuruluştur. Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara, kişilere teslim edilmeyecektir" ifadelerini kullanmıştı. 

Yaşananlar sonrası SADAT adına iki ayrı açıklama yapıldı. SADAT Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi imzasıyla yapılan ilk açıklamada, SADAT'ın ticari bir şirket olduğu savunulurken, "FETÖ" imasıyla "İnternet köşelerinde çapulsuz ve okyanus ötesinden talimat alarak yayınlanan mesnetsiz ve provakatif iddialara, ana muhalefet partisi liderinin de sahiplenmesini manidar bulmaktayız" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında "SADAT’ın yaklaşan genel seçimlerle ilişkilendirilmesi ise seçim güvenliğine gölge düşürme gayretinden ibarettir" denilirken, "Bir şirket ve yöneticileri, ana muhalefet lideri tarafından saldırıların hedefi haline getirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Tanrıverdi'nin açıklamasında hukuki süreç yürütüleceği belirtilirken, SADAT adına Saran & Ceran Hukuk Ofisi'nden de açıklama yapıldı. SADAT'ın müvekkilleri olduğu ifade edilen açıklamada "Hukuksuz baskını hayretle öğrendik" ifadeleri yer alırken, Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ve tazminat davası açılacağı belirtildi.

'SADAT TİCARİ BİR ŞİRKETTİR'

Tanrıverdi'nin açıklamasının tamamı şöyle:

"SADAT, Türk Ticaret Kanunu’na tabii olarak faaliyetini sürdüren ticari bir şirkettir. SADAT kurulduğu tarihten bu yana pek çok defa maksatlı iftiralarla hakkında şaibe oluşturma çabalarıyla karşı karşıya kalmış; fakat çoğunlukla tartışmanın tarafı olmaktan kaçınarak çalışmalarına odaklanmıştır. SADAT ne bir paramiliter ordudur ne de milis gücü yetiştirir. SADAT’ın çatışma bölgelerinde herhangi bir faaliyeti de bulunmamaktadır. SADAT’ın Suriye iç savaşıyla ya da Suriye’den Türkiye’ye iltica eden sığınmacılarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

'OKYANUS ÖTESİNDEN TALİMAT İDDİALARI, KILIÇDAROĞLU'NUN SAHİPLENMESİNİ MANİDAR BULMAKTAYIZ'

Hakkımızda yapılan mesnetsiz iddialarla ilgili kamuoyuna defalarca açıklamalarda bulunduk. İnternet sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda şeffaflıkla yer alan tüm açıklamalarımıza rağmen; internet köşelerinde çapulsuz ve okyanus ötesinden talimat alarak yayınlanan mesnetsiz ve provakatif iddialara, ana muhalefet partisi liderinin de sahiplenmesini manidar bulmaktayız.

'SEÇİM GÜVENLİĞİNE GÖLGE DÜŞÜRME GAYRETİ'

SADAT’ın yaklaşan genel seçimlerle ilişkilendirilmesi ise seçim güvenliğine gölge düşürme gayretinden ibarettir. Ana muhalefet partisi genel başkanlığı koltuğunda oturan bir şahıs, bir ticari şirketi kamuoyu nezdinde hedef göstermiş ve terörle yaftalamıştır. Bu açıkça ortaya koymaktadır ki ana muhalefet lideri en temel evrensel hukuk ilkelerinden nasibini almamıştır. Ana muhalefet lideri, karşısına aldığı yapının bir siyasi parti değil, bir ticari şirket olduğunun farkında değildir.

'BİR ŞİRKET VE YÖNETİCİLERİ, SALDIRILARIN HEDEFİ HALİNE GELMİŞTİR'

Bir şirket ve yöneticileri, ana muhalefet lideri tarafından saldırıların hedefi haline getirilmiştir. Kendisinin bundan sonra da başka bir vatandaşı veya şirketi de en ufak bir dayanağı olmaksızın hedef haline getirmeyeceğinin garantisi var mıdır? Kılıçdaroğlu toplumun kalabalık bir kesimini siyaseten temsil ettiğinin ve bu kesimi toplumun başka bir kesimine karşı kışkırttığının farkında mıdır? Ana muhalefet lideri, siyasi menfaatleri için herhangi bir özel şirkete ve kişiye iftira atmaktan çekinmeyeceğini açık şekilde ortaya koymuştur.

'SALDIRILARA KARŞI HUKUKİ SÜREÇ KARARLILIKLA YÜRÜTÜLECEKTİR'

Hiçbir Türk vatandaşının evi veya iş yeri, ana muhalefet partisi liderinin taşkınlık yaparak zorla girebileceği yerler değildir. Şirketimize gerçekleştirilen saldırılara karşı bugüne dek avukatlarımız tarafından hukuki süreç kararlılıkla yürütülmekte ve bundan sonra da kararlılıkla yürütülecektir. Kamuoyunun bilgisine sunarız."

'HUKUKSUZ BASKINI HAYRETLE ÖĞRENDİK'

SADAT adına Saran & Ceran Hukuk Ofisi'nden yapılan açıklamada ise Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ve tazminat davası açılacağı belirtildi.

Açıklamada özetle şunlar kaydedildi:

"Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetin, müvekkilimiz SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Beylikdüzü’ndeki merkezine gerçekleştirdiği hukuksuz baskını hayretle öğrendik. Bir ticari şirketin bir siyasi parti lideri ve milletvekilleri tarafından basılması, Türk siyasi tarihine kara leke olarak geçmiştir. Madem ki CHP Genel Başkanı’nın böyle bir iddiası vardır o halde bu iddiasını ispat yükü sırtına yüklenmiştir. Tüm bu hukuka aykırı eylemler sebebiyle tarafımızca Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak ve hukuk mahkemelerinde tazminat davası açılacaktır."