Şaban Vatan, Canan Coşkun ve Kazım Kızıl serbest bırakıldı

Gazeteci Canan Coşkun, belgesel yönetmeni Kazım Kızıl ve Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan mahkemeye sevk edildi. Mahkeme Coşkun, Kızıl ve Vatan'ı yurt dışına çıkış yasağı ve müştekinin evine yaklaşmama adli kontrolü ile serbest bırakıldı.14-11-2019 23:38

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen Rabia Naz Vatan'ın adalet arayan babası Şaban Vatan, bu sabah saatlerinde gözaltına alındı. 40 günlük bebeği olan Atike Vatan, eşinin gözaltına alınmasının ardından paylaştığı bir video sonrası evinin polis tarafından basıldığını duyurdu.

Eşi Şaban Vatan’ın gözaltına alınması sonrası bir video paylaşan Atike Vatan paylaştığı videoda "Eşim bir adım ileri gidip bir şeyleri ortaya çıkardığı zaman direkt susturmaya çalışıyorlar. Kucağımda 40 günlük bebeğimle eşimin adaletini burdan sağlamaya çalışıyorum. Sesimi herkese duyurmaya çalışıyorum. Benim devletim nerede?" diye sormuştu.

Bu mesajların ardından Vatan ailesinin evinin basıldığı öğrenildi. Serbest gazeteci Metin Cihan’a mesaj atarak durumu anlatan Atike Vatan, evinin söz konusu videodan sonra polisler tarafından basıldığını bildirdi. Polislerin "arama emri var" diyerek evi darmadağın ettiğini anlatan Atike Naz, 40 günlük bebeğiyle kaldığını dile getirdi. Cihan, Atike Naz'ın kendisine attığı whatsap mesajlarını paylaştı. Atike Naz gazeteci Cihan'a şunları anlattı:

"Metin bey şu an inanın ellerim titriyor, yazamıyorum. Size görüntüleri atmamın hemen ardından bir sürü polis evimi bastı. Arama yaptılar, sanki ben kanun kaçağıymışım, sanki ben teröristmişim, sanki ben katilmişim gibi evimde delil aradılar. Benim kızım için bu kadar arama yapılmadı. Şoktayım. Ne yapacağımı nereye yazacağımı bilmiyorum. Evim darmadağın, kucağımla bebekle kala kaldım böyle. Evi didik aradılar. Benim için işini bırakmış gelmiş olan arkadaşımın ve benim telefonuma el koydular. Kızcağız da işine gidemedi, annem gelmişti. Şoktayız."

GÖZALTINA ALINDIĞINI SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan da, sabah saatlerinde evine polislerin geldiğini ve emniyete götürüldüğünü duyurdu.

Vatan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Polisler beni almaya geldi, eve, ifadem alınacakmış” dedi.

'BU ÇABALARI KATİLİ BULMAK İÇİN HARCASAYDINIZ'

Şaban Vatan, polis tarafından ifade vermek için götürülmeden önce Twitter’da paylaştığı videoda Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili birbirinden çarpıcı iddialarda bulundu. Eynesil’de gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmadığını belirten baba Naz, “Neler oluyor, bu kadar çabayı gayreti Rabia Naz’ın ardındaki katillerini arama sürecinde bulunsaydınız ya!” diye sitem etti.

'GAZETECİLERİ NASIL OLUR DA SUÇLU GÖSTERİRSİNİZ'

Gazetecilerin sabaha kadar gözaltında tutulduğunu belirten Şaban Vatan, gazetecilerin suçlu olmadığını, ifade değiştiren kişilerin suçlu olduğunu belirterek, “Aynı Şaban Vatan’a akıl yargılaması yaptığınız gibi saatlerdir gazetecileri gözaltında tuttunuz. Sabaha kadar gazeteciler gözaltında kaldı. Nasıl olur da gazeteciler suçlu gösterilir. İfade değiştiren kişiler suçludur. Güler Vatan ile Mürsel Küçük bu durumda neden ve niçin ifade değiştirdiklerini ortaya getirmedikleri halde suçludur” ifadesini kullandı.

'BU NASIL BİR REZİLLİKTİR'

Soruşturmanın geldiği aşamada olayla ilgili kritik bilgiler veren baba Vatan, çatıdaki sundurmanın Rabia Naz’ın atlamasına imkân vermeyeceğini belirterek şunları söyledi:

“Bu açık, 12 metre mesafe bu kabul edilemez. Bu nasıl haldir, bu rezilliktir bu rezalettir. Bugün gazeteci arkadaşlarımızı gözaltına alıyor. Savcılık böyle çalışıyor. Savcılık katilleri arasın, bulsun ortaya getirsin. Savcılık siyah doblo marka araba olaydan önce neredeydi, olay günü neredeydi, olaydan bir gün sonra neredeydi bunları ortaya getirsin.

'ŞİKAYETTE BULUNDUĞUM KİŞİLERİN DNA'LARI NEDEN ALINMIYOR?'

Savcılık neden 13 DNA’de özellikle ambulans şoförü ve iki ambulans hemşiresiyle 3 kişi ve orada duruma şehitlik etmiş kişilerin sadece DNA’larını alıyor? Neden şikayette bulunduğum kişilerinkini almıyor? Neden bazı polis memurlarınkini almıyor? Bize metruk evde bayan vücut sıvı DNA’sı sadece sunulmuştu. Orada bulunan DNA neden gizlendi ? Olayın ilk savcısı elbise inceletmişti, DNA sonucunda erkek DNA’sı durumu deniliyor. aynı zamanda baba ile oğlu DNA vermedi durumu sunuluyor.

BABA VATAN'DAN SAVCIYA: RABİA NAZ'IN ÜZERİNDEKİ YELEK KİME AİTTİR HABERİNİZ VAR MI?

Sayın Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, bu nasıl bir rezalettir? Rabia Naz’ın üzerindeki yelek kime aittir haberiniz var mı? Üzerindeki giydiği pantolon kime aittir haberiniz var mı? Üzerindeki yelek erkek yeleği, üzerindeki pantolon erkek pantolonu. Hiç mi sizin empati yaparak veya daha geniş açılardan düşünme durumunuz olmadı? Nasıl bir açıklama yapacaksınız? Siz tırnaktaki DNA’yı bulun, bana bunu bulun getirin.”

GAZETECİ CANAN COŞKUN VE BELGESELCİ KAZIM KIZIL DA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl da dün (13 Kasım) Giresun'un Eynesil ilçesinde gözaltına alındı.

Coşkun ve Kızıl, Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştıran TBMM Komisyonu’nunu takip etmek için bir süredir ilçedeydi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Öte yandan Şaban Vatan, gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl'ın gözaltına alınmasına ilişkin Giresun Valiliğince bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"12.04.2018 günü Eynesil İlçesinde ikametinin önünde ağır yaralı halde bulunduktan sonra hastaneye intikali sağlanan, yapılan müdahalelere rağmen müteveffa Rabia Naz VATAN’ ın şüpheli ölüm olayı ile ilgili olarak halen yürümekte olan adli tahkikatın yanında 08.11.2019 günü (12) milletvekilinden oluşan 'TBMM Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gerekli Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu' İlimiz merkez ve Eynesil İlçesinde çalışma ziyareti yapmıştır. Komisyonun faaliyetlerini tamamlayıp İlimizden ayrılmasından sonra baba Şaban VATAN tarafından tanık Mürsel KÜÇÜKAL’a yönelik gerek sosyal medya üzerinden, gerekse aleni olarak tehdit ve hakaretlerde bulunduğu tespit edilmiştir.

13.11.2019 günü saat:17.57 de Eynesil İlçe Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat hattını arayan E.K. 'Ören yolu Dedeli Küme Evleri üst kısmında bir inilti ve bağırma seslerini' ihbar etmesi üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekipler olay yerine intikal etmiş, yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda Şaban VATAN’ın Rabia Naz olayı ile ilgili ifade veren Mürsel KÜÇÜKAL isimli şahsı atölyeye kapattığını, atölyeden bağırma sesleri geldiğini bildirilmesi üzerine görevli ekip Mürsel KÜÇÜKAL’ın ikametine geçmiş, şahısla yapılan görüşmede; 'tanımadığı ince uzun boylu bayan bir şahsın yanına gelerek Şaban VATAN’ın ikametinin orada Meclis Komisyonunun kendisini beklediğini söyleyerek, Rabia Naz hadisesinin vuku bulduğu yere eşi ile beraber getirdiğini, burada tanımadığı 3 şahsın evin yanında yol üzerinde beklediğini gördüğünü, burada şahısların kendisine Rabia Naz’ın nasıl süründüğünü zorla göstermesini istediklerini, kendisinin korkudan yere yatarak defalarca süründürüldüğünü, akabinde Şaban VATAN ve yanında bulananların (kendisini meclis araştırma komisyonu üyesi milletvekilinin yardımcısı olarak tanıtan C.C., yanında bulunan K.K. ve T.D.) kendisini pimapen atölyesine soktuklarını tehdit ve gözdağında bulunduklarını beyan etmiştir. Konu ile ilgili günün Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına bilgi verilmiş ve adli tahkikat başlamıştır.

C.C. isimli şahıs konu ile ilgili olarak olayın tanığı Mürsel KÜÇÜKAL’ı TBMM Meclis Araştırma Komisyonundaki bir üye Milletvekilinin yardımcısı olduğunu ve komisyon üyelerinin olay yerinde kendisini beklediğini söyleyerek kandırmak suretiyle, kendilerine Meclis Araştırma Komisyonu süsü vererek olay yerinde baskı ve tehditte bulunarak şahsı süründüren, hürriyeti tahdit, darp ve tanık ifadesini değiştirmeye zorlamaları dolayısıyla şüpheli K. K., T. D., C. C. ve Şaban VATAN gözaltına alınmış, ikamet adresleri ve araçlarında aramalar yapılarak dijital materyaller incelenmek üzere muhafaza altına alınmıştır.

Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “ Şantaj-Kasten Yaralama, Tehdit, Hakaret, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma ve Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs” suçlarından adli tahkikat sürdürülmekte olup, olayda TBMM isminin kullanılması itibariyle Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gerekli Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna da ayrıca bilgi verilmiştir."

CANAN COŞKUN: SES KAYITLARINA BAKILMASI DURUMUNDA GERÇEK ANLAŞILIR

Gazeteci Canan Coşkun ise ifadesinde, haber amaçlı evine gittikleri Küçükal’ın kendilerini Rabia Naz’ın bulunduğu yere götürerek, yeni ifadesi doğrultusunda anlatımlarda bulunduğunu, bu sırada karşılaştıkları Şaban Vatan’la tartışma yaşanması sonrası olay yerinden ayrıldıklarını söyledi. Coşkun, ses kayıtlarına bakılması halinde de beyanlarının doğruluğunun anlaşılacağını beyan etmişti.

MAHKEMEYE SEVK EDİLDİLER

Gazeteci Canan Coşkun, belgesel yönetmeni Kazım Kızıl ve Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan savcılık tarafından mevcutlu olarak Nöbetçi Sulh Hakimliğine sevk edildi.

SERBEST BIRAKILDILAR

Gözaltına alınan gazeteciler ve Şaban Vatan yurt dışına çıkış yasağı ve müştekinin evine yaklaşmama adli kontrolü ile serbest bırakıldı.