Sabah'ın 19 Mayıs'ında Vahdettin ve Damat Ferit başrollerde

Yandaş Sabah, 19 Mayıs için hazırlanan haber görseline, işgal destekçisi Vahdettin ile Damat Ferit'in fotoğraflarını koydu.18-05-2020 12:55

İleri Haber

AKP'ye yakınlığı ile bilinen yandaş Sabah gazetesi, 19 Mayıs için hazırladığı haberin görseline padişah Vahdettin ile "Padişahın ve benim yegane ümidimiz, Allah'tan sonra İngiltere'dir" diyen işbirlikçi sadrazam Damat Ferit’in fotoğraflarını koydu.

Sabah'ın 19 Mayıs için hazırladığı haber görseli yurttaşlar tarafından tepki toplarken, akıllara Vahdettin ile Damat Ferit'in işgale karşı Milli Mücadele'yi başlatan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları için çıkarttıkları idam fermanı geldi.

Vahdettin ve Damat Ferit'in, Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasının ardından Anadolu'nun işgal edilmesine karşı Kuvâ-yi Milliye tarafından başlatılan direniş hareketine ve Mustafa Kemal'e karşı olduğu biliniyor.

Sadrazamlık koltuğunda oturan Damat Ferit, Vahdettin'i de ikna ederek Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını mesleklerinden ihraç ettirmiş, haklarında idam kararları çıkartmıştı.