S-400 geldi, piyasalar gitti!

S-400’lerin ilk parçalarının teslimiyle birlikte, ekonomik göstergeler aşağı yönlü seyretmeye başladı.13-07-2019 11:52

S-400 füze sistemine ait parçaların birinci kısmının Ankara’ya ulaştığına ilişkin haberle birlikte lira değer kaybetti.

Dolar/TL 5.67 seviyelerinden 5.7793’e, Avro/TL ise 6.38’den 6.49’a yükseldi. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 2.32 değer kaybederken, bankacılık endeksinde kayıplar yüzde 3.5’i aştı. 

Türkiye’nin dolar cinsi tahvillerinin değeri, S-400 sevkiyatının başlamasının ABD’nin bazı yaptırımlar getirebileceği endişelerini kuvvetlendirmesinin ardından üç haftanın en düşük seviyelerine geriledi. Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS’ler önceki günkü kapanışa göre 22 baz puan artışla 419’a yükseldi. Yıl başından bu yana 163.2 milyon dolarlık çıkış olan New York’ta işlem gören iShares MSCI Türkiye fonunda hedge (finansal riskten korunma) maliyeti son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Cumhuriyet'in haberine göre, Reuters’a konuşan bir analist, yaptırımlar konusunda “Türk silah endüstrisine karşı alınacak önlemlerin bariz bir seçenek olduğunu” belirtti. Türkiye’de savunma sanayii, son bir yılda yüzde 115.5’lik üretim artışıyla sanayi üretimini ayakta tutuyor. Sektör üretiminin üçte birine yakınını ihraç ederken, ihracatın üçte biri ABD’ye yapılıyor.

Gelişmekte olan para birimlerinin birçoğu, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirim sinyali vermesiyle bu hafta değer kazandı. TL ise en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

5-12 Temmuz döneminde Brezilya Reali yüzde 1.71, Güney Afrika Randı yüzde 1.57, Rus Rublesi yüzde 1.15 değer kazandı. Aynı dönemde TL ise yüzde 2’nin üzerinde değer kaybetti. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı’nın görevden alınması, TCMB’nin piyasa beklentilerinden daha sert bir faiz indirimine gidebileceği endişesi ve S-400 sevkıyatı sonrasında ABD’den gelebilecek olası yaptırımlar TL üzerinde baskı yarattı.