Rusya’dan Türkiye’ye Vize Kolaylığı Açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye vatandaşlarına yönelik vizelerin kolaylaştırılması için sonbaharda görüşmeler yapılacağını açıkladı.30-08-2018 12:32

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kolaylaştırılması ile ilgili istişarelerin sonbaharda başlayacağını bildirdi.

Rus ve Türk dışişleri bakanlarının yaptığı müzakereler sonrasında belli kategorideki Türkiye vatandaşları için karşılıklı seyahatlerinin kolaylaştırılması konusunda mekanizma oluşturulması hususunda anlaşıldığını hatırlatan Zaharova, “Vize konularını tartışmak için en uygun platform, konsolosluk konularında uzmanların ikili istişareleridir. Bu istişareler sonbahar için planlanıyor” ifadelerini kullandı.

İLERİ HATIRLATIYOR

Geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Moskova’da yapılan görüşmenin ardından Lavrov şu açıklamayı yapmıştı: "Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasında yapılacak kolaylaştırmalar için ortak bir istişare mekanizması kurulması konusunda Türkiye ile anlaştık. Tatil döneminin ardından uzmanlarımıza talimatlar verilecek. Kısa bir süre içerisinde bu konuyla ilgili haberleri ve müjdeyi alacaksınız” demişti.