Rusya'dan Türkiye'ye Ukrayna uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna'daki durumla ilgili Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu aradı. Lavrov'un Çavuşoğlu'nu Türkiye'nin Ukrayna'yla askeri iş birliği konusunda uyardığı belirtiliyor.20-11-2021 10:48

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Sergey Lavrov'un Ukrayna'nın doğusunda tırmanan gerginlikle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu telefonla görüştüğünü açıkladı. Görüşmede Lavrov'un Çavuşoğlu'na Ukrayna yönetimini "Batılı ortaklarının teşvikiyle ülkenin güneydoğusunda gerilimi tırmandırmakla" suçladığı ve "durumun tehlikeli bir biçimde istikrarsızlaşabileceğini" söylediği belirtildi.

Rus Dışişleri'nin açıklamasına göre Lavrov, Türkiye'ye de "Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri ve teknik iş birliğiyle ilgili endişelerini olabildiğince ciddi bir biçimde ele alması" da çağrısı yaptı. Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri ve teknik iş birliğinin Ukrayna'nın "militarizasyonuna" katkı sağladığı belirtildi.

DONBAS'TA GERGİNLİK ARTIYOR

Moskova ile Kiev arasında Şubat 2014'te Ukrayna'nın doğusunda başlayan silahlı çatışmalar şimdiye kadar 13 binden fazla insanın hayatına mal oldu. Ukrayna'nın Donbas bölgesi ve Kırım, 2014'ten beri Rus ya da Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerin kontrolünde bulunuyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre uzun süredir çatışmaların azaldığı Donbas bölgesinde son günlerde gerilim yeniden tırmanıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen hafta Rus askerlerinin Ukrayna sınırındaki hareketliliğini dile getirmiş ve Moskova'yı yeni bir işgale kalkışmama konusunda uyarmıştı. Sosyal medyada da Rusya'nın Ukrayna sınırına askeri birlik, tank ve füze sevk ettiğini gösteren görüntüler paylaşıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise gerginliğin tırmanışından Batı ülkelerini suçluyor. Putin perşembe günü yaptığı açıklamada Batı'nın Ukrayna krizini Karadeniz'de tatbikatlar yaparak ve Rus sınırı yakınında bombardıman uçakları uçurarak tırmandırdığını söyledi.