Rusya'dan nükleer santral açıklaması: Türkiye'nin kurmak isteyebileceği somut coğrafi noktalar düşünüldü

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşme sırasında gündeme gelen nükleer santral yapımı için Kremlin Sözcüsü Peskov da konuştu ve "Türkiye'nin kurmak isteyebileceği somut coğrafi noktalar düşünüldü" dedi.01-10-2021 13:52

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Soçi'den Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sırasında nükleer santral yapımının da gündeme geldiğini söylemişti.

Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da "Türkiye’de yeni bir ekonomi alanı oluşturulması konuşuldu. Yeni enerji üniteleri inşa edilmesi konusu gerçekten de gündeme geldi. Türkiye’nin onları kurmak isteyebileceği somut coğrafi noktalar üstüne düşünüldü. Liderler (nükleer enerji alanında) iş birliğimizin devam etmesi ihtimalini konuştu" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Soçi'deki görüşemeye ilişkin açıklamasında ikinci ve üçüncü nükleer santral yapımının da gündeme geldiğini söylemişti. Mersin'de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yapımı da Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom tarafından gerçekleştiriliyor.