Rusya'dan İdlib'e hava saldırısı:10 ölü,37 yaralı

Rusya'ya ait savaş uçaklarının İdlib'in Eriha ilçesinde bir hastanenin ve fırınını da hedef aldığı saldırıda 10 kişi yaşamını yitirdi, 37 kişi ise yaralandı.30-01-2020 12:15

Rus savaş uçakları gece geç saatlerde İdlib'in Eriha ilçesindeki çok sayıda noktaya saldırı düzenledi. Hedef alınan noktalar arasında bir hastane ve fırın da yer aldı. Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarının verdiği bilgilere dayandırılan habere göre, bombardımanlarda 4'ü hastane saldırısında, 10 kişi hayatını kaybetti, 37 kişi de yaralandı. Eriha'daki saldırıda hastane kullanılamaz hale geldi.

Evrensel'de yer alan habere göre sivil savunma ekipleri, yaralıları tedavi için çevredeki hastanelere sevk ederken, olay yerinde arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına devam ediyor. Ölü sayısının artabileceği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, iç savaşın başından bu yana yoğun hedef alınan bölgelerin başında geliyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin İdlib bölgesinde 9 Ocak'ta saat 14.00'ten itibaren ateşkes uygulamasının başladığını açıklamıştı. Ancak bölgeye saldırılar devam etmişti.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ise İstanbul'da 8 Ocak'ta düzenlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin zirvesinde, Libya ve İdlib'de ateşkes ilan edilmesi kararı alındığını ve taraflara bu yönde çağrı yapıldığını, 12 Ocak'ta 00.01'den itibaren ateşkes uygulamasının başladığını açıklamıştı.