Rusya'dan Ayasofya çıkışı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ayasofya'nın müze vasfından çıkarılıp tekrar ibadete açılması olasılığı hakkında değerlendirmede bulundu.02-07-2020 23:24

Rusya Dışişleri Bakanlığı Mariya Zaharova, Ayasofya'nın tekrar ibdete açılması olasılığı hakkında değerlendirmede bulundu. Zaharova, "Ayasofya, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) dünya miras listesinde yer alıyor ve biz, güvenliğin ve erişebilme özelliğinin korunması dahil bu statüsüyle ilgili tüm taleplere uyulacağından hareket ediyoruz” dedi.

Sputnik'e konuşan Zaharova, durumu yakından takip ettiklerini belirterek, “Bilindiği gibi bu kilise, karmaşık bir tarihe sahip Bizans mimarisinin eşsiz bir örneği. Halihazırda İstanbul’un başlıca anıtlarından biri ve her yıl Rusya dahil dünyanın her yerinden çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor” ifadelerini kullandı.

'ULUSLARARASI YASAL DÜZENLEMELER DİKKATE ALINMALI'

Türkiye'de son zamanlarda Ayasofya'nın Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasıyla ilgili tartışmaların etkinleştiğini gözlemlediklerini dile getiren Zaharova, “Prensip olarak, bu kilisenin evrensel bir miras olarak olağanüstü kültürel ve tarihi öneminden hareket ediyoruz. Ayasofya, UNESCO dünya miras listesinde yer alıyor ve biz, güvenliğin ve erişebilme özelliğinin korunması dahil bu statüsüyle ilgili tüm taleplere uyulacağından hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

Zaharova, “Bu sıra dışı anıtın statüsüne ilişkin tüm kararların dengeli olmasını, bu sorunun inananlar için yüksek hassasiyeti, bilinen dinler arası bağlamı ve UNESCO Dünya Mirası anıtlarının yönetimi alanında mevcut uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate almasını bekliyoruz” dedi.