Rusya'dan 'Afrin' açıklaması: Suriye'nin birliğini hedef alan tehlikeli bir meydan okuma

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Suriye toplumunun birliğini yeniden sağlama girişimleri, yeni ve tehlikeli meydan okumalarla karşı karşıya. Türk ordusunun Suriyeli muhalif birliklerle askeri operasyon düzenlediği Afrin'de de bu durum yaşanıyor" dedi.25-01-2018 17:44

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında, Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. 

'ABD'NİN SURİYE STRATEJİSİ ÜLKENİN BÖLÜNMESİNE YÖNELİK'

ABD'nin Suriye'yi bölmeye çalıştığını söyleyen Zaharova, "ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Standford'daki konuşmasının ardından ABD'li askeri kaynakların yaptığı, Suriye'nin kuzeyinde Washington yönetiminde Kürt ağırlıklı bir sınır güvenlik gücü kurulmasına ilişkin açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda, ABD'nin yeni Suriye stratejisinin bu ülkenin bölünmesine yönelik olduğu görülüyor" ifadelerini kullandı. 

'AFRİN OPERASYONU TEHLİKELİ BİR MEYDANA OKUMA'

TSK'nın cihatçı ÖSO ile birlikte Afrin'e yönelik saldırısına ilişkin konuşan Zaharova, "Suriye toplumunun birliğini yeniden sağlama girişimleri, yeni ve tehlikeli meydan okumalarla karşı karşıya. Türk ordusunun Suriyeli muhalif birliklerle askeri operasyon düzenlediği Afrin'de de bu durum yaşanıyor" ifadelerini kullandı. 

'TÜM GÜÇLER SURİYE ULUSAL DİYALOG KONGRESİ'NE ODAKLANMALI'

Gazetecilerin Afrin saldırısına destek verdikleri iddialarına yanıt veren Zaharova, "Bu söylediğinizi resmi kaynaklarda bir yerde ya da bu konuda açıklama yapan resmi kaynakları alıntılayabilir misiniz? Biz, önemli, ilkesel ve eşsiz bir etkinlik olan Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi üzerinde çalışıyoruz ve bizce tüm güçler buna odaklanmalı." dedi.